Yaz Detoksuyla Yenilenme Uygulamaları

YAZ DETOKSUYLA YENİLENME UYGULAMALARI yaz detoksu kadın fest
Paylaş
 

YAZ DETOKSUYLA YENİLENME UYGULAMALARI

Detoks, çeşitli işlemler vasıtasıyla vücutta biriken toksinlerin atılması işlemine denilmektedir. Yaz dönemine gelindiğinde kışın ağır ve yoğun enerjisini vücudundan boşaltmak isteyen pek çok kişi detoks yöntemi yardımıyla toksinlerinden arınmaktadır. Vücudumuzda biriken zehirli atıkları bazı uygulamalarla attığımız detoks yönteminde, meyve, sebze ve etlerden gelen hormon ilaçlarının vermiş olduğu zararların, yiyeceklerin yarattığı şişkinliklerin, aşırı ilaç kullanımının yarattığı toksinlerin, hava kirliliğinden kaynaklanan ciltteki tahribatların azalmasını sağlanır. Toksinler vücutta genellikle lenf bezleri aracılığıyla tutulmaktadırlar. Toksinlerin vücuttan atılabilmesinin en kolay yollarından bir tanesi olan detoks yöntemiyle yazın dinamik enerjisini birleştirerek keyifli bir yaz dönemi geçirebilirsiniz.

YAZ DETOKSUYLA YENİLENME UYGULAMALARI yaz detoksu zayıflama diyet

DETOKS NASIL UYGULANIR?

Çok farklı uygulamalarla yapılabilen detoks yöntemi birçok uzman tarafından ayın hareketlerine bağlı olarak yaptırılmaktadır. Dolunay dönemlerinin hayatımızdan çıkması istenenlere destek veren zamanlar olduğu uzmanlar tarafından söylenirken, detoksa başlamak için en uygun dönemin dolunay zamanı olduğunu belirtmektedir. Dolunay zamanıyla birlikte başlayan detoks, yenilenmeyi sembolize eden yeni ay zamanına kadar yapıldığı takdirde sağlık açısından oldukça olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Toksinlerin lenf bezlerinde birikmesinden dolayı bu bezlere yapacağınız masajlarda bu süre boyunca detoksunuza katkı sağlayacaktır. Banyo yapmak ve banyo esnasında vücudunuza yapacağınız su masajları, özellikle lenf bezlerinin üzerine tazyikli su tutmak önerilmektedir. Bunun yanı sıra cildinize soda ve yoğurtla hazırlayacağınız doğal maskelerle bakım yapabilirsiniz. Plastik yemek kaplarından, aliminyum, teflon gibi ürünlerin kullanımından uzak durarak porselen yemek kaplarını tercih etmenizde bu süre boyunca yapılması gereken uygulamalar arasındadır.

YAZ DETOKSUYLA YENİLENME UYGULAMALARI kadın fest

DETOKS SIRASINDA HANGİ ÜRÜNLER YENİLMELİDİR?

Detoks uygulamaları yenilen yemeklerin çok önemli olduğu çalışmalardır. Detoks yapılan süre içerisinde organik sebze ve meyve tüketimine özen göstermeniz, pişmiş yemeklerden de uzak durmanız gerekmektedir. Minimum düzeyde yağ tüketimi yaparken, et ürünlerini tüketmek de önerilmemektedir. Diyet listelerini bu dönem içerisinde uygulayabileceğimiz gibi alkali oranı fazla olan bol su içmek detoksun vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Eğer suyunuzun alkali olduğundan emin olamıyorsanız, içine sıkacağınız birkaç damla limon suyuyla sularınızı alkali hale getirebilirsiniz. Bu sürenin tamamında sadece çiğ sebzeler tüketerek, asitli içeceklerden tamamıyla uzak durmalısınız. Günde iki adedi geçmemek koşuluyla soda tüketebilirsiniz. Birçok yanlış kanının aksine soda asidik değil bazik bir içecektir ve vücuda bu noktada yarar sağlamaktadır. Vücudu alkali hale getiren soda içeriğinde barındırdığı minerallerle de oldukça yararlıdır. Ancak sodanın fazla tüketilmesi böbrek taşına sebep olabileceğinden önerilmez.

 

Bu yazı 513 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: