Uyuma Pozisyonlarına Göre Sağlık Sorunları

Uyuma Pozisyonlarına Göre Sağlık Sorunları
Paylaş
 

Gece uykusu kadınlarda da olduğu gibi cinsiyet fark etmeksizin erkeklerde de oldukça gerekli ve düzenli bir seviyede olması gerekmektedir. Özellikle de organlarımız fonksiyonlarını tam anlamıyla yerine getirebilmesi için, iyileşme, ruh ve beden sağlığımız içinde oldukça önem taşımaktadır. Bazı insanlar işi gereği veya keyfi olarak günde 4-5 saat kadar uyumakta, bu oldukça yanlış ve sağlıksız bir davranış olduğu gibi vücut direncini ve sağlığını kaybederek ciddi hastalıkları meydana getirebilmektedir. Bu konuya değinen uzmanlar, yetişkin bir insanın en az günde 7 ila 8 saat arasında deliksiz bir uyku geçirmesini ön görüyor. Uyku dışında aynı zaman’da nasıl uyuması gerektiğine de değinen uzmanlar, kişinin hangi pozisyonda uyuması gerektiğini de sık sık dile getirmekte.

Uyuma Pozisyonlarına Göre Sağlık Sorunları

UYKU POZİSYONLARININ ANLAMI VE SAĞLIK AÇISINDAN DEĞERİ

Sağa Doğru Uyumak: Sağ kısmına yatmak her ne kadar birçok insan tarafından alışılmış bir hal alsa da uzmanlar bu konuda sık sık uyarmakta. Sağa doğru uyumak mide yanması ve sindirim yolunda oluşacak rahatsızlıkların başlangıç temelini oluşturmakta.

Sola Doğru Uyumak: Uzmanlar bu konuda her daim olumlu konuşmakta, zira sola doğru uyumak hem daha rahat uyku geçirmeyi hem de vücut ile alakalı birçok olumlu işleyişlerde yardımcı olmaktadır. Özellikle de hamile bayanların bu şekilde uyuması hem kendileri hem de bebekleri için oldukça faydalı. Sola doğru uyumanın faydaları;

  • Mide yanması, sindirim yolu sistemi ve reflü gibi kısımlarda oluşacak olan rahatsızlıkları azaltmakta.
  • Lenf bezlerinin daha rahat çalışmasını sağlayarak vücuda gerekli direnci kazandırıyor.
  • Sola doğru uyulduğunda kan her zamankinden daha fazla vücuda verim sağlayarak kan pompalama işlemini tüm vücuda en iyi şekilde sağlamakta.

Uyuma Pozisyonlarına Göre Sağlık Sorunları

Sırt Üstü Uyumak: Uyku apnesi veya horlama gibi bir sıkıntınız yok ise sırt üstü olarak rahat bir şekilde uyuyabilirsiniz. Sırt üstü yattığınız vakit omurga kemiği tek bir hizaya geldiğinden ötürü daha rahat uyumanıza ve aynı zaman’da boynunuzun daha rahat etmesini de sağlamaktadır. Fakat uyku apnesi ya da horlama gibi bir sıkıntınız var ise sırt üstü uyumamanız daha uygun olup, sola doğru yatmanız daha faydalı olacaktır.

Bu yazı 478 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. […] bir vaka olmasıyla birlikte, kendini göstermesiyle mutlaka doktora gidilmesi gerekilen bir sağlık problemidir. Alerjik olarak görülen bu vaka başka bir hastalığın da habercisi olarak önceden […]

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: