Türkiye’nin Cennet Köşelerinden Biri: Didim

didim-denize-girilebilecek-yerler
Paylaş
 

Evet, Türkiye’nin her bir köşesi sanki cennetten bir parça ancak öyle bir yer var ki kesinlikle görmeniz gereken bir yer.Muhteşem doğa içerisinde damarlarınıza kadar tarihi yaşamaya ne dersiniz? İşte sizin için Didim çok büyük bir fırsattır. Didim, Aydın’a bağlı şirin mi şirin bir tatil köyüdür. Birçoğumuzun deniz amaçlı gittiği ancak bir çok gezme yerine sahip olan  merkeze 123 km uzakta olan bu tatil köyünde sizlerle sanal alemde bir Didim turuna çıkmaya ne dersiniz?

Didim, temiz ve sığ denizi ile Ege’nin göz dolduran bir kentidir. Ayrıca temiz olması hususunda mavi bayrak ödülü olan plajlara sahip olan Didim denize girme noktasında tercih edebileceğiniz Türkiye’deki sayılı yerlerden bir tanesidir.

Beautiful tropical beach at the Bodrum, Turkey.

Didim’in gezme hususunda da ideal bir yer olduğunu söylemiştik. Didim’e gitmişken Saplı Ada’ya gitmemezlik olmaz. Küçük ve şirin bir görünüme sahip olan bu ada manzara noktasında gitmenizi tavsiye edeceğimiz bir yer. Eğer adadan denize girmeyi düşünüyorsanız bu çok fazla tasvip ettiğimiz bir durum değil. Yosunların bol olduğu ada kısmı yerine deniz kısmından plajı şeçmeniz emin olun sizler için çok daha  iyi olacaktır.

Didim her ne kadar denizi ile ön planda olsa da gerçekten bu kentte bir tarih yaşıyor, diyebiliriz. Örneğin ; Priene Antik Şehri tarihi özellikleri çok iyi muhafaza adilmiş ve Didim’de yer alan bir antik kenttir. Bu antik kentte ise özellikle 5000 kişilik kapasiteye sahip olan tiyatro alanları gerçekten büyüleyici niteliktedir. Ayrıca buraya kadar gelmişken Bizans Kilisesini de ziyaret edebilirsiniz.

didim-sahili-ve-plajlari

Didyma Antik Kenti’ni ziyaret etmeyi ne dersiniz? Geçmişten günümüze en az değişim ile gelen  bu antik kentte Apollon Tapınağı’nın sizleri kendine hayran bırakacağından yana hiç şüphem yok. Tüm bu gezilerinizi yaptıktan sonra Milet Müzesini ziyaret ederek antik dönemlere ait diğer eserleri de görebilirsiniz.

Yukarı sizlere Didim’in güzelliklerinden kısmi olarak bahsettim; ancak sizler gidip gördüğünüzde buranın güzelliğinin aslında sözcükle anlatmaya çalışmanın o güzelim kenti kısıtlamak olduğunu sizlerde göreceksiniz. Bu güzel mekanda sevdikleriniz de denizin keyfini çıkarırken tarih içinde yolculuk etmeye ne dersiniz?

Bu yazı 475 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: