Ter Kokusuna Doğal Çözüm Önerileri

ter kokusundan kurtulma yolları doğal çözümler
Paylaş
 

Ter Kokusuna Doğal Çözüm Önerileri

Birçok kişinin en büyük kabuslarından birisi olan ter kokusu özellikle yazın gelmesiyle birlikte artan oranda rahatsız edici olmaktadır. Şehir hayatında yaşayan birçok kişi hele bir de toplu taşıma araçlarını kullanıyorsa terlemenin kaçınılmaz olduğu ve ardından yayılan kötü kokuyla nasıl baş edebileceklerini bilmez hale gelebilmektedirler. Ne kadar çok banyo yaparsak yapalım, birçok parfüm, koltuk alt ürünü de kullansak terledikten sonra oluşan kötü kokunun gelmesine engel olamayız. Terleme ter bezleri sebebiyle oluşmaktadır. Vücutta bulunan ter bezi oranında terleme de meydana gelecek ve vücut bu sayede toksinleri dışarı atacaktır. Bilinenlerin aksine ter kokusu terleme nedeniyle değil, terle birlikte dışarı atılan bakteriler yüzünden oluşmaktadır. Özellikle sıcak havalarda vücudumuz koruyucu bir kalkan gibi işlev görerek vücut ısısında denge yaratmaktadır. Bu durumda aşırı terlemeye ve aşırı miktarda toksin atılmasına sebep olur. Toksinler hava geçirmeyen kıyafetlerle temas ettiklerinde de koku şiddetini artırmaktadır. Bu sebeple yaz dönemi boyunca hafif ve yüzde yüz pamuktan dokunmuş kıyafetlerin giyilmesi önerilmektedir. Evinizde bulunan bazı doğal ürünleri kullanarak da koku oluşumunu engelleyebilirsiniz. Bu ürünleri inceleyecek olursak;

Doğal Yağlar

15 damla kadar lavanta yağına 10 damla kadar adaçayı yağı ekleyerek üzerine yarım bardak su ilave ediniz. Bu karışımı deodorant gibi kullanabilir ve gün içerisinde ihtiyaç hallerinde sıkarak kokuyu önleyebilirsiniz.

ter kokusundan kurtulma yolları doğal çözümler karbonat

Karbonat

Birçok soruna iyi gelen karbonat vücutta oluşan ter kokusunu da mucizevi bir şekilde ortadan kaldırmaktadır. Karbonata ekleyeceğiniz azar azar su yardımıyla krem kıvamına getirdiğiniz karbonatı koltuk altlarınıza ve terleyip kokan bölgelerinize sürdüğünüzde ter kokusunun ortadan kalktığını göreceksiniz. Kalan karışımı da kapaklı bir kutunun içerisinde saklayarak ihtiyaç duyduğunuz anlarda kullanabilirsiniz. Eğer karbonata güzel bir koku eşlik etsin derseniz, içine ekleyeceğiniz aromatik yağlarla hoş bir kokunun da oluşmasını sağlayabilirsiniz. Karbonat ter kokusuna çözüm sağlayan önemli doğal ürünler arasında yer almaktadır.

ter kokusundan kurtulma yolları doğal çözümler

Limon Ve Sirke

Hemen her mutfakta bolca bulunan limon ve sirke de ter kokusunu engellemeye yardımcı iki ayrı doğal üründür. Gün içerisinde koltuk altlarınıza sürdüğünüz sirke veya limonu iyice yedirdikten sonra 15 ila 20 dakika arasında bekleyip bol suyla yıkadığınızda koltuk altınızda biriken bakteriler öleceklerdir. Bu da ter kokusunu önlemeye yardımcı bir uygulamadır.

Bitkisel Çaylar

Birçok bitkisel çay ürünü vücuttan toksinleri atmakta yardımcıdır. Ancak adaçayı terlemeyi azalttığı gibi ter kokusunu da engelleyen bir bitkisel çaydır. Terlemenin tamamen durdurulması kesinlikle doğru bir uygulama değildir. Ancak çok fazla terleyenler adaçayı tüketerek terlemelerini azaltabilirler.

 

Bu yazı 558 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: