Tatil Dönüşü Depresyona Dikkat!

tatil sonrası depresyon en iyi kadın sitesi kadın fest
Paylaş
 

TATİL DÖNÜŞÜ DEPRESYONA DİKKAT!

Bütün kış boyunca hayalini kurduğumuz yazın gelmesi ve kendimizi rahatlatıp dinlenebileceğimiz bir tatile gitme isteğidir. Sıcacık kumlarda uzanmak, serin deniz suyu ya da serin bir yayla da doğanın keyfini çıkarmak gibi pek çok tatil hayalini özlemle beklemekteyiz. Ancak hayalini kurduğumuz bu tatiller bazen kabusla sonuçlanabilir. Eğer tatile gidip dönmenize rağmen kendinizi dinlenmiş hissedemiyorsanız, uykusuzluk, aşırı yorgunluk, iştah kapanması benzeri dertlerden şikayetçiyseniz, en basit işlerinizi dahi yaparken zorlanıyorsanız, önceden çok sevdiğiniz birçok iş size angarya gelmeye başlamışsa tatil sonrası depresyonu geçiriyor olabilirsiniz.

TATİL DÖNÜŞÜ DEPREYONUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tatil dönüşünde depresyon belirtileri rutin işlerden sıkılma, enerjisizlik, dikkat dağınıklığı, iştahsızlık, zevk alamama, neşesizlik, yorgunluk, isteksizlik gibi klasik depresyonda görülen belirtilerin aynısıdır. Ancak yaşadığınız durumun depresyon olduğunu tatilden dönmenizin üzerinden iki hafta geçmiş olmasına rağmen belirtilerde bir değişiklik olmamasından tespit edebilirsiniz.

tatil dönüşü depresyonu

TATİL DÖNÜŞÜ DEPRESYONUN NEDENLERİ NELERDİR?

Tatil dönüşünde depresyonun oluşmasının nedenleri incelendiğinde kişinin tatilini nasıl geçirdiğinin bu depresyonun başlıca nedeni olduğu görülmektedir. Tatili boyunca hayattan tamamıyla kopan bir kişi, tatil dönüşünde gerçeklerle baş etmede sorunlar yaşamaktadır. Özellikle uyum gösterme hususunda yeterince başarılı olamayan bu kişiler bu süreçte yaşanan hızlı değişime ayak uyduramadıklarından depresyona girmektedirler. Tatil dönüşü depresyon olasılıklarının oluşmasında tatilin kalitesi kadar kişinin dönüşünde karşılaştığı hayatının nasıl olduğu da önem taşımaktadır. Hayatından ve işinden memnun olmayan bir kişi, bu hayattan uzaklaşarak başka bir hayatın içerisine girdikten sonra eski hayatına geri dönmeyi istemez.

TATİL DÖNÜŞÜ DEPRESYON YAŞAMAMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

Tatil dönüşü depresyon yaşamamak için tatil boyunca gerçek hayattan fazlaca kopmamak önem taşımaktadır. Tatilin biteceğinin ve bir sonunun olduğunun bilinciyle hareket eden kişiler, tatil dönüşü depresyon yaşamamak için hayat koşullarından uzaklaşmamalıdır. Tatil dönüşü depresyon yaşayan kişiler genel manada tatillere büyük beklentilerle giden, özel hayatından ve işinden memnun olmayan, adapte olmakta hemen her zaman sorun yaşamış, gerçeklerden kaçmayı alışkanlık edinmiş kişilerdir. Eğer tatilden dönmenizin üzerinden iki hafta geçtiyse ve siz hala depresyon belirtileri gösteriyorsanız, bir an önce bir uzmana danışmanızda yarar vardır. Alacağınız destek tatil dönüşü depresyonu için size yardımcı olacaktır.

 

 

Bu yazı 475 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: