Sosyal Medya’da Kadınlar Erkeklerden Bir Adım Önde

Facebook, Twitter, Instagram ve Pinterest sosyal medya
Paylaş
 

Bir çığ gibi büyüyen sosyal medya fenomenliği gün geçtikçe daha fazla artarak hayatımızda artık bağımlılık haline gelen sanal bir obje durumunda. Günlük yaşam içerisinde sosyal medya’ya ağırlık veren ve oldukça zaman geçiren kadınlar erkeklere bu konuda fark atarak sosyal medya alanında liderliği elinde tutmakta. Kullanım yüzdeliğinin büyük bir payını alan bayanlar en çok sağlık, sanat ve marka üzerine oluşturulan profil veya sayfaları ziyaret etmekte. Erkeklerde ise bu durum politika, futbol ve ekonomi tavan yapmış durumda. Bu nedenle sosyal medya ile daha içli dışı olan bayanlar erkeklere oranla daha fazla zaman geçirmekte olup Facebook, Twitter, Instagram ve Pinterest gibi sitelerde görsel ağırlıklı paylaşım yaparak gönderi olarak ta erkeklerden bir adım önde gitmekteler. Dünya’nın en büyük iş ağı Linkedin’de ise erkekler kadınlara göre daha ağır basmakta.

Facebook, Twitter, Instagram ve Pinterest sosyal medya

SOSYAL MEDYA’DAKİ KADINLARIN YAŞ AĞIRLIĞI

Sosyal ağlar, ilgi alanları ve yaş orantıları sosyal medyadaki kullanım ağırlığına göre değişiklik göstermektedir. Erkekler sosyal medya’da genellikle indirim kuponları üzerine arayış içerisinde oldukları gibi, kadınlarında genel olarak Facebook veya Google reklamları üzerine ilgisi oldukça fazla. Sosyologger’ın kurucu ortağı olan Sanny Anavi’nin istatistiklerine göre sosyal medya’ya en çok takılan kadınların yaş aralığı 25 ila 44 yaş arasında seyir gösterdiğini ifade etmektedir. Buna hitaben kadınların yaş grafiğinden anlaşıldığı gibi genç kesimin genellikle arkadaş listesindeki kişilerle birebir muhabbet içerisinde olması ve diğer alternatiflere karşı pasif olmasını göstermektedir.

Facebook, Twitter, Instagram ve Pinterest sosyal medya

Yapılan cinsiyet istatistiklerinde ise sosyal medya’daki erkek ağırlığı %46 iken, kadınlarda ise bu rakam %56’ı bularak kadınları sosyal medya mecrasında liderliğe oturttu. Sosyal medya ağları içerisinde 24 yaş altı bayanlar genellikle Instagram’a takılırken, 24 yaş üstü bayanlar ise genel olarak Facebook’ta zaman geçirmekte. Reklam konusunda da kadınlar erkeklerden daha farklı içeriklere tıklamakta. Erkekler genellikle araba, aksiyon, spor, komedi ve benzeri oluşumlara tıklama yaparken, kadınlarda ise bu durum hayvanlar âlemi, çocuk ve ailesel konuları ele alan reklam veya benzeri içeriklere ilgi göstermesi her iki cinsiyet arasındaki farkın sadece bunlarla yetinmediğini göstermektedir.

Bu yazı 567 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: