Sağlıklı Diyet Programı Nasıl Yapılır ?

saglikli-diyet-progr-d720cdcf55c8629ee108
Paylaş
 

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek sizin elinizdedir. Şimdi sizlere sağlık diyet programı hazırlarken nelere dikkat etmemiz gerektiği üzerinde duracağız:

Günümüzde birçok insanın ortak derdi fazla kilolardır. Bu fazla kilolardan eminiz ki herkes kurtulmak ister. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek sizin elinizdedir. Şimdi sizlere sağlık diyet programı hazırlarken nelere dikkat etmemiz gerektiği üzerinde duracağız:

Öğün: Diyet yaparken insanların çoğunun yanılgıya düştüğü bir konudur öğün. Az yemek ile kilo vermenin mümkün olduğunu düşünen çoğu insan bu konuda yanılgıya düşmektedir. Bunun tam aksine sağlıklı bir şekilde diyet yapacak olan kişinin en az 3 ana öğünün yanı sıra yine 3 ara öğüne sahip olması gerekmektedir. Az ve sık yemek yemek metabolizmanın çalışma hızını arttıracağı gibi birden fazla yememizin de önüne geçecektir. Kan şekerindeki ani düşüşleri engelleyecek olan bu öğünlerin saati de bu öğünlerde uygun tüketilen besinler kadar önemlidir. Hiçbir zaman sabah kahvaltımızı atlamamız gerektiği gibi akşam yemeğimizin saati de 18.00 i geçmemelidir. 20.00 den sonra ise ara öğün yapılmamalıdır. Saat ve öğünümüze değindikten sonra değinmek istediğim diğer mevzu tüketilen besinlerde 3 beyazdan kaçınmanın yanı sıra protein ve sebze ağırlıklı beslenmek gerektiğidir.

populer-diyet-listesi-ogun

Sıvı Tüketimi: Her insanın günde en az 2.5 litre sıvı tüketmesi gerekmektedir. Özellikle az su tüketmek birçok rahatsızlığa sebep olabileceği gibi kilo vermenin önünde de engel olarak çıkmaktadır. Bu sebeple yeterli su tüketmeliyiz. Ayrıca özellikle yeşil çay gibi antioksidan özelliği olan çayların tüketimi de sıvı tüketiminin içine dahil edilebilinir. Bu tarz çaylar metabolizmayı da hızlandırmaktadır.
Egzersiz : Özellikle sabahları 1 saat tempolu bir şekilde spor yapmanız ve bunu bir rutin olarak hayata geçirmeniz sağlıklı bir diyet programında olmazsa olmazlardandır. Yaptığınız spor metabolizmanızı hızlandırırken güne zinde bir şekilde başlamanıza da yardımcı olacaktır. Spora ilaveten çeşitli egzersiz uygulamalarında bulunmanız da yine yavaşlayan metabolizma için ve kas sisteminiz için faydalı olacaktır.

egzersiz

Uyku: Kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir konudur uyku. Akşam yatmadan önce tartılın ve birde sabah tartılın ve aradaki farkı görerek metabolizmanızın aslında gece ne kadar çok çalışmış olduğunu anlayabilesiniz. Evet, özellikle 23.00 ile 05.00 arasındaki zaman dilimi kilo verimi için oldukça önemlidir. Bu sebeple sağlıklı diyet programınızın olmazsa olmazı vaktinde yatıp vaktinde kalkmak olmalıdır. Sağlıkla kilo verin, sağlıcakla kalın.

Bu yazı 741 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. […] özellikle de bayanlar aç kalma konusunda genellikle diyete bağlı veya benzeri girişimlerde bunu uygulamaktadır. Bu kilo alacağım korkusu ile sizin ve […]

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: