Sac Temizliği Ve Bakımı

Portrait of a young woman combing her hair
Paylaş
 

Saç temizliği ve bakımı kadınlar için ne kadar önemliyse, günümüzde erkekler içinde o kadar önemli hale gelmiştir. Önceleri sadece su ve sabunla yapılan temizlik yeterli görüldüyse de, şimdi birçok farklı yollar ve bakım ürünleri vardır.

sac-bakimi-ve-temizligi

Sağlıklı saçlara sahip olmak için düzenli şekilde yıkanması gerekmektedir. Normal saçlarda üç günde bir yıkamak yeterli olsa da, yağlı saçlarda en fazla iki günde bir yıkanması gerekir. Hareketli bir tempoda çalışan ya da sosyal yönden aktif kişiler muhtemelen her gün duş alma gereksinimi duydukları için saçları daha hızlı yıpranacaktır. Çünkü her gün yıkanan saçlar sık sık yıkanmayan saçlara göre daha cılız olur. Bunun sebebi ise saç köklerini besleyen yağ tabakasının oluşamamasıdır. Ayrıca saçlar ılık suyla yıkanmalı ve hırpalanmadan taranmalıdır. Kurutma işlemini ister yumuşak bir havlu ile yapabilir ister saç kurutma makinası kullanabilirsiniz. Fakat kurutma makinasını saçlarınızdan uzak tutarak bu işlemi yapmalısınız. Yoksa direk sıcak havayla temas eden saç telleriniz elektriklenebilir ve kurutma işlemi sırasında kırılabilir, buda saçlarınızın olması gerekenden daha hızlı yıpranmasını sağlayacaktır. Kırılan saçlar bakımsız gözüken saçlara sahip olmanıza sebep olur. Saç temizliğinde kendi saçınıza en uygun olan şampuan ve kremi tercih etmelisiniz. Piyasada var olan birçok çeşit olmasına rağmen sizin saç tipinize uygun olanı tercih etmeniz gerekir. Örneğin kepekli bir saçınız varsa kepek giderici ve ya oluşumunu engelleyici saç bakım ürünlerini tercih etmelisiniz. Saçlarınız ince telliyse onarıcı bir şampuanı kullanmanız daha doğru olacaktır. Boyalı saçlar işlem gördükleri için yıpranmaya daha müsait bir yapıya sahiptir. Eğer sizde boyalı bir saça sahipseniz sadece boyalı saçlar için üretilmiş olan bakım ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca saçlarınızı düzenli olarak kestirmeniz saç tellerinizi güçlendirmekle kalmaz daha bakımlı gözükmesini de sağlar.

sac-bakimi-nasil-yapilir

Saçlarımız bakımlı ve güzelken kendimizi daha rahat hissettiğimiz ve özgüvenimizin tam olduğu doğrudur. Bakımlı olmak sadece kılık kıyafetle değil kişisel bakımla da alakadardır. O sebeple ışıl ışıl parlayan saçlarla fark edilmek ve ilgi odağı olmak sizin elinizde. Saç bakımı ve temizliği için bitkisel yöntemler ve kürlerde uygulamanız mümkün.

 

 

Bu yazı 563 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. […] Güneşin zararlı ve yıpratıcı ışınlarına maruz kalan saçları koruyabilmek için evde doğal maskeler hazırlayabilirsiniz. Bu maskelerle yıpranan saçlar eski sağlığına kavuşurken, yeni […]

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: