Orgazm Hakkında Bilinmesi Gerekenler

orgazm-hakkinda-bili-9f473693e822fc42d02f
Paylaş
 

Orgasmus yani orgazm, kadınlar açısından fiziksel ve psikolojik olarak, cinsel ilişkinin en üst noktasıdır ve haz almanın en yoğun yaşandığı bölümdür.

Orgasmus yani orgazm, kadınlar açısından fiziksel ve psikolojik olarak, cinsel ilişkinin en üst noktasıdır ve haz almanın en yoğun yaşandığı bölümdür. Ortalama 10 sn. ile 20 sn. arasında sürer ve kadınlar erkeklerden daha yoğun orgazm yaşarlar. Orgazm sırasında beyinden salgılanan serotonin hormonu ise mutluluk hormonudur ve cinsel ilişkinin unutulmamasını sağlar. Aslında orgazm hala bir kapalı kutudur ve orgazm hakkında bilinmesi gerekenler, araştırmacılar tarafından tam olarak açıklanamamıştır.

Cinsel Uyarı Nasıl Başlar?

Seks her ne kadar içgüdüsel olsa da, beyin cinsel uyarıyı 5 duyu organı ile alır ve vücut cevap verir. Bütün duyu organları aynı anda faaliyete geçebileceği gibi, sadece düşünce yoluyla da cinsel uyarılma başlayabilir. Ancak orgazm, beyin ve vücudun aynı noktada buluşması ile gerçekleşir. Sadece kadınlar, beyinsel orgazm yaşayabilir ancak vücut yine de vajinal salgılarla buna tepki verecektir.
orgazm
Kadınlarda Orgazm

Kadınlarda orgazm, cinsel uyarılma sonucu yaşanan gerilimin birden boşalması olarak tanımlanabilir. Boşlukta asılı kalma, çok kısa süreli bilinç kaybı, yüksekten düşme gibi hislerle birlikte gelen orgazm, çok kısa ancak çok yoğun yaşanan bir andır. Orgazm olamama durumunda ise genellikle kadınlarda bilinç devrededir.

Orgazmı Tetikleyen Faktörler

Genital bölgelerdeki uyarılma, klitorisin uyarılması, meme ucunun uyarılması, fanteziler ve hipnoz kadınlarda orgazmı tetikler.

Orgazmın Belirtileri

Kadın cinsel organında bulunan iç dudakların kırmızılaşması, vajinal ritmik kasılmalar, rahimin kasılması, yüzde kızarıklık, nabız artışı ve süt hormonunun salınması kadınlarda orgazmın belirtileridir.

orgazm-hakkinda
Erkek Orgazmı İle Kadın Orgazmının Farklılıkları

Orgazm hakkında bilinmesi gerekenler arasında en önemlisi kadın ve ereke orgazmı arasındaki farklılıklarıdır. Erkeklere oranla kadınlar üst üste orgazm yaşayabilirler. Erkek bir kez boşaldığında, tekrar orgazm olmak için bir süre beklemek zorundadır. Erkeklerde cinsel uyarı başlayıp penis sertleştikten sonra, uyarı dursa bile orgazm gerçekleşebilir ancak kadınlarda cinsel uyarı durursa, orgazm da yok olur. Ayrıca kadınlar yalnız düşünerek orgazm olabilirler, ancak erkek orgazmı için mutlaka penisin uyarılması gereklidir.

Beraber Orgazm

Evet, beraber orgazm en güzelidir ancak her zaman gerçekleşmez. Doğru olan kadının önce orgazm olmasıdır çünkü erkek boşaldıktan sonra penis eski haline geri döner.

Son olarak, orgazm hakkında bilinmesi gerekenler seksologlar tarafından, aslında tam olarak henüz çözülebilmiş değildir.

Bu yazı 669 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: