Organik Bakımdan Gelen Sağlık

dogal-ve-organik-cilt-bakimi
Paylaş
 

Sağlıklı bir bedenin ilk yansıması parlayan, pürüzsüz ve lekesiz bir cilttir kuşkusuz. Uzun yıllar boyunca insanlar bu görünüme kavuşmak için pahalı ve popüler kozmetik ürünlerine rağbet etse de son dönemde bu ürünlerin pabucunun dama atıldığını görüyoruz. Moda sektöründe olduğu gibi bakım ürünlerinde de bir eskiye dönüş söz konusu. Ninelerimizin pahalı kozmetik ürünleri olmadan da pürüzsüz ve parlak ciltleri olması doğal yöntemlerin günümüz kimyasal içerikli kozmetik ürünlerinin yerini tekrar almaya aday olduğunu gösteriyor.

organik-cilt-bakimi

Her gün kullandığımız kremlerin içerisinde bulunan kimyasal bileşimler kısa vadede olumlu sonuç veriyor etkisi yaratsa da uzun vadede daha farklı problemler meydana getirebiliyor. Birçok kadın kullandığı bakım ürünlerini alırken içeriğinin ne olduğuna dikkat etmiyor. %100 doğal ürün diye aldığımız kremlerin içeriğinde yazan kimyasallar bu ürünlerin belki de pek masum olmadığını kanıtlar nitelikte. Cildin nefes almasını, emilimi hemen yapıldıktan sonra uzun vadede başka sorunlara neden olmasını ve daha birçok nedeni barındıran bu ürünlerin yerini alan Organik bakım ürünleri peki ne kadar etkili?

Gerçekten organik olan ürünleri aldığımızdan eminsek eğer bu ürünlerin avantajlarının kimyasal içerikli ürünlere kıyasla oldukça kayda değer olduğu biliniyor. Öncelik olarak cildin nefes almasına olanak sağlayıp, tenimizin daha parlak ve canlı görünmesini sağlıyor. Herhangi bir yan etkisinin olmaması da hem ülkemizde hem de yurt dışında bu ürünlerin popülerliğini oldukça arttırıyor. Yüzlerce yıldır birçok farklı kültürde kullanılmış olan bitkisel ve doğal malzemelerin bir araya getirilmesi sonucu meydana gelmiş organik bakım ürünleri kafalara takılan soru işaretlerine güvenilir bir cevap vermiş oluyor.

dogal-cilt-bakimi

Evde çeşitli tariflerle de yapabileceğimiz bu ürünleri çeşitli eczanelerden de temin edebiliriz. Bu ürünleri dışardan alırken dikkat etmemiz gereken önemli noktaların başında sağlık bakanlığından onaylı olup olmadığı gelmektedir. Herhangi bir kimyasal madde olmadığından raf ömrü en fazla 3-6 ay olan bu ürünlerin bu zaman kısıtlamasını göz önünde tutarak değerlendirmeliyiz.

Sabunlarda, yüzümüze ya da vücuduma kullandığımız kremlerde, deodorantlarda bulunan düzensiz pH seviyelerinin yanı sıra giydiğimiz kıyafetlerde olabilen sentetik lifler zamanla cilt altında toksin olarak birikir ve çeşitli cilt problemlerine gebe olurlar. Bunun önüne geçmek için kimyasal içerikli ürünlerden mümkün olduğu kadar uzak durmalı ve tercihimizi doğal, organik malzemelerden yapmaya çalışmalıyız.

Bu yazı 582 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: