Nezle İle Gelen Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

nezle-ile-gelen-buru-2eb9e8c45e16c692bd20
Paylaş
 

Her yaştan insanda görülmesi mümkün olan burun akıntısı özellikle hastalık durumlarında olur.

Üst solunum yolu hastalıkları sonucu burun mukozasının akması durumuna burun akıntısı denilmektedir. Her yaştan insanda görülmesi mümkün olan burun akıntısı özellikle hastalık durumlarında olur. Özellikle nefesinizi üst solunum yolları aracılığı ile almanız, ve sigara ve tozlu ortamlardan uzak durmanız önerilir. Burun akıntısı yaşayabildiğimiz nedenler vardır. Bunlar; Eğer hasta isek (nezle, grip gibi) burnumuz akabilir böylece mikropları dışarı atmış oluruz. Süniziti olan hastaların aşırı soğuklarda baş ağrısı ve burun akıntısı en çok gözlemlenen sorunları arasındadır. Burun yapısı fazla salgı üretiyor olabilir. Bu genetik bir neden de olabilir. Alerjik bir rahatsızlık varsa da burnunuz akabilir.

ust-solunum-yolu-hastaliklari

Burun akıntısını aza indirmenin de bazı yolları vardır. Buhar banyosu burun akıntısına oldukça iyi gelen bir yöntemdir. Bir kaba kaynayan suyu koyulur bir havlu ile kafa örtülür ve tüm buhar burnumuza çekilir.Okyanus suyu burun tıkanıklığımızı giderir. Tüm eczanelerden rahatça temin edilip kullanılabilinir ve hiçbir yan etkisi yoktur. Sıcak su ile duş alınır duştan sonra mukus açılır ve daha ferah bir nefes alabilirsiniz. Sıcak sıvılar nane limon sıcak su gibi içecekler tüketmelisiniz. Viks merhemden yararlanın burun bölgesinin alt kısmına sürüldüğünde burun akıntısının geçmesini sağlar. Soğan ve sarımsak burun akıntınızı geçirebilen şifalı bitkilerdir. Bitkisel içecekler için, zencefil yaprağını kaynatıp içerseniz burun akıntısına iyi gelir. Bunun yanı sıra ada çayı, çörek otu, acı düyek, kara boya, Venüs saçı, yılan yastığı, bal, çam esansı ve hardal otudur. Bunları alırken kullanım şekillerini aktarlarda öğrenebilirsiniz. Antihistamin alın alerji nedeniyle oluşan burun akıntısına iyi gelecektir.

nezle-burun-akintisi-nasil-gecer

Soğuk algınlığı ilacı alın, eğer burnunuz virüs ya da soğuk algınlığı nedeniyle akıyorsa doktorunuza danışarak soğuk algınlığı ilacı kullanabilirsiniz. Burun spreyi kullanın. Tüm eczanelerde bulabilirsiniz doğrudan burnunuza püskürtün. Uyurken odanızda bir nemlendirici bulundurun. Nemli hava mukusu inceltir. Tuzlu su uygulaması yapın Bir çay kaşığı tuzu 1 fincan ılık suyun içine atıp karıştırıp burnunuza damlatın. Bu uygulamaların ardından Burun akıntısı ortadan kalkacaktır.

Bu yazı 566 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: