Mutlu Eden Yiyecekler Ve Yemekler

Food for thought
Paylaş
 

Günlük olarak tükettiğimiz ve vücuda zararlı olduğunu düşündüğümüz besinleri sık sık konuşuruz. Peki ya bize yarar sağlayan besinler yok mudur? Elbette var ve hatta yarar sağlamakla da kalmıyor bizi mutlu ediyor. Canımız sıkkın olduğunda, mutsuz olduğumuzda birçoğumuz yemeğe saldırırız. Bu gibi anlarda sizi mutlu edecek besinlere yönelmeniz antidepresan etki yaratacağından olaylar karşı daha olumlu bakabilirsiniz. İşte sizi mutlu eden yiyecekler ve yemekler.

saglikli-yiyecekler-nelerdir

Çikolata

Tabiki hepimizin tahmin edeceği üzere çikolata başta geliyor. Çikolata içerisinde anadamine denile bir madde içeriyor. Bu madde yine çikolata içerisindeki diğer maddelerle birleştiğinde beyinde daha uzun süre mutluluk etkisi yaratıyor. Yine şekerde endorfin seviyesini arttırdığından yedikçe mutlu oluyorsunuz.

Somon Balığı

Dünyanın e iyi antidepresanlarından biri olarak kabul edilen somon balığı omega-3 yağ asitleri bakımından da oldukça zengindir. Düzenli olarak omega-3 alımında ruh halinin daha iyiye gittiği araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Uskumru, yılan veton balığı da somonla aynı etkilere sahip, depresyon, karamsarlık gibi ruh halleriyle iyi mücadele eden balık türleridir.

Muz

Muzdaki triptofan denilen madde tüketildiğinde vücut tarafından seratonine dönüştürülür. Bu hormon direk olarak neşeyle ilişkilendirilir. Sağlık açısından oldukça faydalı olan bu meyveyi diyet yapanlar da rahatlıkla tüketebilir.

Makarna, Pirinç, Ekmek

Karbonhidrat grubu gıdalar ne derece zararlı olsa da tüketildiğinde sakinleştirici ve neşelendirici seratonin hormonunu arttırır. Bu nedenle sağlıklı karbonhidratların tüketilmesi tavsiye edilir.

Fırınlanmış Patates

Uzun süreli yüksek enerji veren patates konsantrasyonu da arttıran bir diğer mutlu eden yiyeceklerdendir.

Soya Ve Normal Fasulye

Lif, folik asit ve omega 3 açısından bir hayli zengin olan fasulye tüketildiğinde sizi neşelendirir. Sağlık açısından da son derece faydalı olan bu besinler mutluluk verir.

saglikli-yiyecek-ve-yemekler-nelerdir

Bezelye

Bezelye mutluluk veren seratonin hormonunun üretilmesi için vücuda yardımcı olan folatı yüksek miktarda içerdiğinden mutluluk veren diğer bir besindir. Yalnız konserve olanlarından kaçınmak gerekir.

Süt

Süt ve süt ürünleri triptofan bakımından zengindir. Bu hormonda sakin ve neşeli olabilmek için gerekli olan seratoninin üretilmesi için beyne gerekli olan bir aminoasittir.

Ispanak

Ispanak yine mutluluk hormonu seratonin için gerekli folik asit içerir. Güçlü ve pozitif hissetmek için tüketilmesi gerekir.

Bu yazı 474 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: