Kariyer mi, Yoksa Çocuk mu

kadın fest
Paylaş
 

Aslında her ikisinin de hem avantajı hem dezavantajı bulunmakla beraber farklı düşüncelere maruz kalınan durumlardır. Her iki seçim arasında kalan bayanlar kariyer hayatını seçmeyi planlarken acaba ben kötü bir anne miyim? Evladımı mı düşünmem lazım diye düşünce sancıları başlarken, aynı zaman’da anne olmayı tercih edip kariyerini erteleyen bayanlarda kendi ekonomik özgürlüklerinin ve sosyal hayatlarının bittiğini düşünerek farklı düşüncelere kapılmaktadır.

kadının-iş-dünyası

ÇOCUKTA YAPARIM KARİYERDE 🙂

Süper anne kılığını bürünmek isteyen bayanlar hem çocuk hem de kariyer yaparım diyerekten kendini her iki farklı kulvara atmaktan çekinmemekte. Kendilerine olan güvenleri ve dinamik yapıları sayesinde her ikisini de yaparım düşüncesi ile hareket etse de kendilerini oldukça zor bir zaman dilimi beklemektedir. Günümüz koşullarına hitaben ülkenin zor bir durumdan geçtiğini göz önünde bulundurursak çocuk ve kariyerin bir arada yürümesi oldukça yorucu geçecektir. Hem bedenen hem de ruhen çöküntü dönemini başlatacak olan bu durum kadınlarda psikolojik bunalım sendromunu başlatmakla birlikte kararsız dönemlere de başlangıç yapmak zorunda kalacak. Aslında bu tamamen toplumun ön görüşünü çiğnememek ve kendine olan güvenini ön plana çıkarma direnişidir, fakat her ne kadar bu düşünce ile hareket edilse de kadınlar oldukça kararsız ve içinden çıkılmaz bir duruma da olduğunun farkına varacaktır.

fft99_mf4667902

ÇOCUK, KARİYER VE EV İŞLERİ

Çocuk ve kariyerin aynı anda yürümesinden her ne kadar çöküntüler yaşansa da kadın doğası gereği sabır konusunda erkeklerden biraz daha üstündür. Bu nedenle bunu zamanla kabullenecek ve çocuk + kariyer psikolojisine olumlu veya olumsuz bir direniş sergileyecektir. Ya ev işleri ne olacak peki? Şuan da bu yazıyı okurken bile hanımların gülümsediği görür gibiyiz, çocuk ve kariyerin ardından bir sonraki zoraki tempo işleyişi olan ev işleri çalışan ve çocuk sahibi bir kadın için oldukça zor, hem de çok zor. Gözünüzü korkutmak gibi olmasın, fakat tüm dünyada da olduğu gibi kadın doğası gereği ev işlerinde de büyük rol üstlenen tek canlı olduğu için çocuk ve kariyerin ardından ev işleri ile uğraşmak oldukça sıkıntılı evrelerin çıkılmaz girdabıdır.

 

Bu yazı 544 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: