Hissettiğiniz Duygu Aşk Mı Bağımlılık Mı?

aşk mı bağımlılık mı
Paylaş
 

Hissettiğiniz Duygu Aşk Mı? Bağımlılık Mı?

Sevgi hemen her insanın doğduğu andan itibaren ihtiyacını hissettiği temel duyguların başında gelmektedir. Peki sevgi yoğunlaşarak zaman içerisinde aşka dönüşebilir mi? Süresi net olarak bilinmemekle birlikte aşk hissi ortalama 6 ile 1 yıl arasında devam etmektedir. Daha sonra bu duygu değişerek yerini sevgiye bırakmaktadır. Bu tip durumlarda aşk yok oldu tabiri yerine sevgiye dönüştü demek daha uygundur. Çünkü aşk duygusu uzun süre ve yoğun olarak devam ediyorsa bu aşk değil muhtemelen bir bağımlılıktır. Böyle hallerde aşık olunan aslında bağlanılmış olan kişi uyuşturucu madde gibi etki yapmaktadır. Böyle durumlarda kişiler isteseler de aşık oldukları kişilerden ayrılamazlar ve sevdiklerinin peşinden ölümüne koşmaya başlarlar. Zorunlu olarak ayrılma ve görememe durumlarındaysa kişi üzerinde belli başlı yoksunluk belirtileri ortaya çıkmaktadır. Zaman içerisinde aşk duygusu keyif veren bir duygudan zarar veren ve acı çektiren bir bağımlılığa dönüşmüştür.

aşk ile bağımlılık

Bağımlılık Belirtileri

Bağımlı olan kişiler aşık olduğunu düşündükleri insanları tekrar tekrar aramakta ve sürekli olarak düşünmektedir. Bir yandan da bu kişiler ayrılacaklarından endişe ederek kendilerine acı çektirirler. Çünkü her uzaklaşma anında yoksunluk hissi geldiği ve kişi bağımlı olduğu kişiye geri döndüğü için hissettiği aşkın keyfini çıkaramaz. Bu tip kaygılar iyice yoğunlaştığında sevgiye dönüşmesi gereken süreç bağımlılığa dönüşür. Aşık olduğu kişi tarafından aşağılanan, dövülen, yok sayılan, dışlanan ve tüm bunlara rağmen o kişiden vazgeçmeyen pek çok kişi bulunmaktadır. Bu durum uyuşturucu bağımlılarının durumundan farklı değildir. Kadınlarda erkeklere göre bu bağımlılık hali daha fazla görülmektedir. Bağımlılık neticesinde kişinin okul, iş, ev hayatındaki performansı ciddi oranda bozulur. Olumsuz duygularını başkalarına yönlendiren bu kişilerin diğer insan ilişkileri bozulmaya başlar.

aşk bağımlılık ilişkisi 2016 kadın fest en iyi kadın sitesi

Yoğun Duygular

Yoğun yaşanan sevgi ve aşk duygularında sıkça ötekini olduğu gibi görmek yerine ona farklı anlamlar yükleme ve görmek istediği insana o kişiyi dönüştürme çabası bulunmaktadır. Burada kişiye yüklenen anlam genel olarak gerçekle örtüşmemektedir. Bu nedenle zaman ilerledikçe kişiler sen eskiden bu şekilde değildin, böyle birisi değildin gibi suçlamalarda bulunmaya başlarlar. Gerçekte başlangıçta da o şekilde olan kişi kendisinin gerçek haliyle ilgili birçok tüyo vermiştir. Ancak diğeri gerçeği görmek istemediğinden ötürü karşılıklı olarak uyumlanma ve ilerleyen süreçlerde ilişkinin köle efendi ilişkisine dönüşmesi söz konusudur.

gerçek aşk kadın sitesi kadın fest 2016

Gerçek Aşk

Gerçek aşk, iki ayrı özgürlüğün karşılıklı olarak tanınmasından ibarettir. Böyle bir halde aşık olan kişiler kendilerinin ve karşılarındakinin gerçek hallerini olduğu gibi görecek ve eğer kendisine uygunsa bu hali olduğu haliyle kabullenecektir. Böyle ilişkilerde zaman içerisinde aşk duygusu karşılıklı saygı ve sevgi temeline oturmuş sevgi ilişkisine dönüşür. Sağlıklı bir aşk ilişkisinde kişiler karşı tarafın kendi fikirleri olduğunu ve zaman zaman hayır diyebileceği gerçeğini kabul ederler.

 

Bu yazı 515 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: