Güneş Kremi Seçmek

güneş kremi sürmek
Paylaş
 

Güneş Kremi Seçmek

Güneşin zararlı etkilerini artık hemen herkes biliyor. Bu etkiler ister hava açık olsun, ister bulutlu olsun yine de insan sağlığını olumuz yönde etkilemeyi sürdürüyorlar. Bu sebeple hava şartları ne olursa olsun güneş kremi kullanmakta fayda vardır. Güneş D vitaminin alabileceğimiz tek kaynaktır ancak içerisinde bulunan UV ışınları ciltte zararlı etkilere sebep olmaktadır. Bu etkileri en ağırları arasında cilt kanserleri gelmektedir. Hal böyle olunca güneşlenirken aynı zamanda güneşin zararlı ışınlarından kendimizi korumak en önemli konuların başında gelmektedir. Güneşin verdiği zararlardan korunmak için kullanılan güneş kremleri bu durumda imdadımıza yetişiyorlar. Ancak güneş kremlerini doğru bir uygulamayla sürmek ve tam korunduğumuzdan emin olmak oldukça önemli.

Güneş Kremi Koruma Faktörü

Birçok yapılan araştırma kişilerin güneş kremi kullanmayı bilmediklerini gösteriyor. Güneş kremi seçerken dikkat edilecek en önemli unsur güneş koruma faktörüdür. SPF olarak adlandırılan bu bilgi kremin cildinizi güneşe karşı ne kadar süre koruyacağının bilgisini vermektedir. Güneş kremleri cildi normalde güneşte yanacağınız sürenin 10 katı kadar bir süre boyunca korumaya devam eder. Örnek vermek gerekirse koruma faktörü 15 olan bir güneş kremini kullanmadan önce güneşte 15 dakika içerisinde yanacaksanız bu kremi sürdüğünüzde yanma süreniz 150 dakikaya çıkacaktır. Ancak bu durum teoride böyledir. Deniz, kum, rüzgar, derinin güneş kremini emmesi gibi etkenler göz önüne alındığında bu süre değişmektedir.

Cilt Tipine Göre Güneş Kremi Seçimi

Güneş kremi almadan önce cilt tipinizi mutlaka bilmeniz gerekmektedir. Eğer kolay yanan bir cilde sahipseniz muhtemelen direkt olarak kızarıyorsunuzdur. Bu tip ciltlerin 50 faktör ve üzerinde korumaya ihtiyaçları vardır. Orta seviyelerde 30 faktör işinizi görürken, ben kesinlikle yanmak istemiyorum diyorsanız faktörü mutlaka yüksek tutmalısınız. Bir de güneş kreminizin hem UVA, hem de UVB koruması içeriyor olması önemlidir.

 Güneş Kremi Sürmek

Güneş kremi seçiminizi tamamladıktan sonra, güneş kremi nasıl kullanılır sorusuyla baş başa kalınmaktadır. Eğer güneş kremlerinin koruyucu etkisini tam anlamıyla görmek istiyorsanız yüz ve boyuna yarım tatlı kaşığından daha fazla, diğer tüm bölgelerin toplamına da tam bir tatlı kaşığından daha fazla güneş kremi uygulamalısınız. En iyi güneş kremi ürünleri bile 2 saatten fazla koruma sağlamadıkları için, 2 saatte bir güneş kremini yenilemekte fayda vardır. Güneş kremleri güneşe çıkmadan 25 ila 30 dakika öncesinde bir kat, güneşe çıkmadan önce de yine bir kat şeklinde sürülmelidirler. Deniz ya da havuza girilmesi halinde kremi tekrarlamak gerekmektedir. Güneş kremini ovalayarak sürmek de etkisini geçiren bir uygulamadır. Cilde güneş kremini yedirmeye çalışmak tamamen yanlış bir uygulama yoludur. Hafifçe sürüp bırakmak güneş kremi uygulamalarında en doğru tekniktir.

 

 

 

 

Bu yazı 592 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: