Genel Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

genel-cilt-bakimi-na-c1ea826616380c92602e
Paylaş
 

Vücudumuzda hep ön planda olan cildimizin sağlıklı, canlı ve parlak görünmesi için mutlaka düzenli olarak bakımını yapmamız gerekir.

Vücudumuzda hep ön planda olan cildimizin sağlıklı, canlı ve parlak görünmesi için mutlaka düzenli olarak bakımını yapmamız gerekir. Yeterince temizlenmeyen ciltte çeşitli sorunlarla karşılaşırsınız ve bu sorunlar sizi erken yaşlanma belirtilerine kadar götürebilir. Günlük olarak evde yapabileceğiniz genel cilt bakımı ile sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz. Bunun için sırasıyla yapmanız gerekenler.

cilt-temizligi

Cilt Tipinizi Bilmelisiniz

Her ne bakımı yapıyor olursanız olun, cilt tipinizi bilerek, ona uygun ürünleri kullanarak yapmalısınız. Aksi halde bir işe yaramayabilir hatta daha da sorunlu bir cilde sahip olabilirsiniz. Cildiniz pul pul dökülüyorsa kuru, geniş gözenekli ve parlaksa yağlı, sadece T bölgeniz yağlı yanaklarınız kuru ise karma, herhangi bir üründe kaşıntı ve kızarıklıklar yaşıyorsanız hassas bir cilde sahipsiniz demektir.

Cildinizi Mutlaka Temizleyin

Cildinizi sabah, akşam ılık su ile yıkamayı, temizleyici ürünler ve peelingler uygulamayı ihmal etmeyin. Bunları alkolsüz, daha doğal içerikli ve cilt tipinize uygun seçin. Sabunla yüzünüzü yıkamaktan kaçının.

Cildi Nemlendirmek Şart

Hangi cilt tipine sahip olursanız olun genel cilt bakımı yaparken cildinizi düzenli olarak her gün nemlendirmelisiniz. Cilt tipinize uygun bir nemlendirici seçin ve yüzünüzü yıkayıp temizledikten sonra düzenli olarak yüzünüze uygulayın.

gunluk-cilt-bakimi-nasil-yapilir

Cildinizi Güneşten Koruyun

Güneş ışınları cilde oldukça büyük hasarlar verdiğinden özellikle yaz aylarında nemlendiricinize ek olarak güneş koruma faktörü içeren ürünler kullanın.

Makyajınızı Temizlemeden Asla!

Genel cilt bakımında en üşendiğimiz noktalardan biri yorgun günün sonunda makyajımızı temizlemek olsa da bu adımı kesinlikle atlamamalısınız. Cilt üzerinde kalan makyaj gözenekleri tıkar ve sivilce, akne gibi oluşumlara sebep olur.

kisisel-bakim-nedir

Aknelerle Savaşın

Bir cilt sorunu olan aknelerinizi sıkmak yerine doktorunuza başvurarak tedavi edecek ilaçlar kullanın. Çünkü akneleri sıkmak cildinizde iz bırakarak kalıcı hasara sebep olur.

Makyal Malzemelerinizi Paylaşmayın

Makyaj malzemeleriniz ve fırçalarınız size özeldir. Hiçbir sebeple bunları kimse ile paylaşmamalısınız. Var olan bir enfeksiyon size de bulaşabilir ve cildinizi olumsuz etkileyebilir.

Sağlıklı Yaşayın

Sağlıklı bir cildin olmazsa olmazı düzenli bir uyku ve beslenmedir. Bu nedenle sağlıklı beslenin, günde en az 2 litre su için ve düzenli uyuyun.

Bu yazı 505 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: