Gebelik Ve Lohusalık Dönemlerinde Cinsel İlişki Yaşamak

hamileyken cinsel ilişki hamileyken sex
Paylaş
 

GEBELİK VE LOHUSALIK DÖNEMLERİNDE CİNSEL İLİŞKİ YAŞAMAK

Gebelik ve lohusalık dönemi anne ve baba adayları tarafından özellikle ilk çocuklarıysa oldukça hassas yaklaştıkları ve titiz davrandıkları bir dönemdir. Gebelik ve lohusalık döneminde sağlıklı bir cinsel hayatı sürdürebilmek sorunsuz bir evliliğin sürebilmesinin temel unsurlarından bir tanesidir. Süreç konusunda fazla bilgi sahibi olmayan kadın ve erkekler bu süreç boyunca cinsel ilişkiden mümkün olduğunca kaçınma eğilimine girerler. Bunun en büyük nedenler arasında bebeğe zarar verir miyim düşüncesi yatmaktadır. Fakat bebek rahimde koruma altında olduğundan, eğer düşük riski yoksa ve doktor tarafından yasaklanmamışsa gebelik döneminde cinsel ilişki yaşamakta bir sakınca bulunmamaktadır. Cinsel ilişki esnasında rahim içerisinde bulunan bebeğin kesesiyle bir temas olmamaktadır.

GEBELİĞİN İLK AYLARINDA CİNSEL İLİŞKİ YAŞAMAK

Hamileliğin ilk üç ayı anne adayının en sıkıntı yaşadığı dönemler arasında yer almaktadır. Gebelik belirtilerinin yoğun olduğu bu dönemde bebeğe uyum sağlamaya çalışan anne vücudu yorgunluk, kusma, bulantı, hassasiyet gibi birçok problem yaşamaktadır. Bu durumlar nedeniyle anne adaylarında cinsel istek azalabilmektedir. Koku duyusu ciddi oranda hassaslaşan anne adayı çoğunlukla eşinin kokusundan tiksinme eğilimine girebilir. Bu dönemde cinsel ilişki sorunları ve kadının isteksiz olması durumları gözlenebilir. Baba adaylarının tüm bu süreç boyunca anlayışlı olması ve eşlerini cinsel birleşmeye zorlamamaları önemlidir.

12863

GEBELİKTE ORTA VE İLERİ DÖNEMDE CİNSEL İLİŞKİ YAŞAMAK

Gebelikte ilk üç aylık dönemin atlatılmasının ardından anne adayının libidosunda ciddi bir artış görülebilmektedir. Gebelik rahatsızlıklarının azaldığı bu süreç içerisinde fiziksel olarak rahatlayan anne adayı cinsel konularda daha fazla isteklidir. Hatta anne adaylarının rahim bölgesindeki kasılmaları daha yoğun hissetmelerinden ötürü orgazm hissinde ciddi bir artış olmakta ve cinsel ilişki isteği tavan yapmaktadır. Gebeliğin son üç aylık döneminde yeniden ortaya bulantı ve kusma gibi fiziksel sorunlar çıkabileceği gibi uykuya eğilimde ciddi oranda artacaktır. Rahim büyüdüğü için rahim çevresindeki organlar bu durumdan etkilenebilirler. Bu durumların oluşması kadın için cinsel ilişkinin yeniden ikinci plana atılmasına sebep olacaktır. Doğuma dört hafta kaldığında cinsel ilişkinin sona ermesi genel anlamda doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

LOHUSALIK DÖNEMİNDE CİNSEL İLİŞKİ YAŞAMAK

Lohusalık dönemi artık anne olmuş kadının hem iyileşmeye çalıştığı hem de bebeğinin bakımını üstlendiği yorucu bir süreçtir. Bu dönem vajina mukozasında oluşan incelmeden dolayı vajinanın kuruduğu bir süreç olduğundan kadınlar cinsel ilişkilerden uzak durmak isteyebilirler. Doğumdan altı hafta gibi bir süreç geçmesiyle beraber cinsel ilişki yaşamak tekrar uygun hale gelecektir. Ancak bu sürenin belirlenmesi en az altı hafta olmakla birlikte annenin psikolojisi de bu sürenin uzamasına sebep olabilir. Acı çekeceğinden korkan kadın bu süreç içerisinde cinsel ilişkiden kaçınabilir.

 

 

 

Bu yazı 491 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: