Evlilik ve Sağlık

evlilik ve sağlık
Paylaş
 

Sorumluluğun bir diğer ismi olan evliliğin güzel ve iyi geçmesi halinde sağlığa yararı vardır. Kişinin sağlığı bozulmaya başlayana kadar iyi bir şey olduğunu uzmanlar belirtmiştir. Evliliğinizi o adamı sevdiğiniz için yaparsınız. Erkekler evlilikte sorumluluk, huzur ve rahatlığı ararlar. Daha az stres, daha uzun hayat için evlilik ilaç gibi gelmektedir. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre sağlıklı bekarların sağlıklı evlilere göre 20 yıllık tablolar içinde ölme riski daha fazladır. Evli ve bekarlarda sağlıksız kişilerin oranı eşittir. Evlilik sağlıklı insanlar için koruyucudur. Evlilik sağlık için kaçınılmaz bir nimettir. İnsanları sağlıklı alışkanlıklar edinme, sosyal destek alma ve hayatta bir amaç edinmeye teşvik eden kavram evliliktir.

EVLİLİK BAZI NOKTALARDA SAĞLIĞI BİLE KORUYAMAMAKTA

Eşlerin sağlığı azaldıkça evliliğin koruyucu etkisi de azalıyor. Evli olmayan sağlığı bozuk kişiler ile aynı durumda olan evlilere oranla %40 ölüme daha yakın görünürler. Evlilere oranla boşananlar %39, boşananlar %31, eşi ölenler ise %20 daha fazla ölüm riski taşırlar. Evli olan insanlar kötüye giden sağlıklarını rapor etme konusunda bekarlar kadar hızlı değillerdir. Evli bir insan kötüye giden sağlık durumuyla baş etmeye vakti olmayacaktır çünkü o kişinin kafasını kaşımaya vakti yoktur.

evlilik ve sağlık kadın fest

BU DURUM EŞCİNSEL ERKEK VE BAYANLARDA DA AYNIMIDIR?

Danimarka 1989 yılında, dünyada anayasa ile aynı cinsiyetten kişilerin evliliğini tanıyan ilk ülke olarak tarihe geçmiştir. Danimarka’da yapılan araştırmaya göre evli eş cinsel erkeklerin daha uzun ömürlü olduklarını belirtmişlerdir. Onların ölüm oranı evli olmayan yada boşanmış erkeklerden daha düşük orandadır. Bu durum evli lezbiyenler için geçerli değil. Araştırmalara göre evli lezbiyenlerin kanser ve intihar gibi nedenlerden dolayı ölüm oranlarının yüksek olduğunu belirtmişlerdir. Araştırmacılara göre evliliğin erkekler kadar kadınlar üzerinde yararlı etkileri olduğundan şüphe etmektedirler.

BU DURUM SADECE ERKEKLER İÇİNMİ GEÇERLİDİR?

Siz kadınların da bildiği gibi erkekler sırtlarını kadına yaslamayı çok severler ve bu evlilikten yarar sağladıklarını sanıyorlar. Evlilik ömrü uzatan ve sağlığa iyi gelen durumdur. Bu durumlardan erkekler daha fazla yarar sağlıyor. Evliliğin görülmeyen bütün ağır işlerini siz kadınlar yaparken, bu işleri erkeklere hissettirmeden yapıyorsunuz.

Bu yazı 502 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: