Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

evde tırnak bakımı nasıl yapılır tırnak bakımı nasıl olmalı
Paylaş
 

Kış aylarında yıpranan ve bakımsız kalan tırnaklara yaza girilirken temizlik ve bakım süreçlerinden geçirilirler. Kadınlar için önemli olan tırnak bakımı dış görüntüyü güzelleştirmesinin yanı sıra bakımlı ve temiz görünmenin de anahtarıdır. Evde kolay ve hızlı şekilde yapacağınız tırnak bakımıyla tırnaklarınızı temiz ve bakımlı bir hale getirebilirsiniz.

EVDE TIRNAK BAKIMI

TIRNAKLARI TEMİZLEME

Düzenli olarak temizlenen tırnaklar hem oje kalıntılarından, hem de tırnak içlerinde biriken pisliklerden arındırılmalıdırlar. Tırnak fırçaları yardımıyla tırnak içlerinizi temizlerken, kullandığınız oje çıkarıcı aseton ürünlerinin tırnaklarınızı kurutma ihtimaline karşı asetonla tırnaklarınızı temizledikten sonra zeytinyağı, badem yağı veya susam yağıyla tırnaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Bu uygulamayla tırnaklarınızın kaybettikleri nemi geri kazanmasını kolayca sağlayabilirsiniz.

evde tırnak bakımı nasıl yapılır tırnak bakımı nasıl olmalıdır

TIRNAKLAR NASIL KESİLMELİDİRLER?

Tırnak kesmek oldukça önemli ve hijyenik olması gereken bir uygulamadır. Kişiye özel ve ucu temiz bir tırnak makasıyla yapacağınız kesim işlemleri, herhangi bir mikrop kapma riskine karşı sizi koruyacaktır. Tırnak kesimine başlamadan önce mümkünse alkol veya alkol içeren bir ürünle tırnak makasının ucunu dezenfekte etmekte yarar vardır. Tırnak kesim işlemi gelişigüzel bir şekilde yapılmamalı ve tırnaklarınızın şekline uygun bir kesim gerçekleştirmeye dikkat edilmelidir. Yanlış kesim tırnaklarınızın bakımsız ve sağlıksız görünmesine sebep olacaktır.

TIRNAKLARI TÖRPÜLEME

Tırnak törpüsü de tıpkı tırnak makası gibi kişiye özel olması gereken ürünlerden bir tanesidir. Tırnak törpüsünde de hijyen önemlidir. Mümkün olduğunca başkasına ait bir törpüyü tırnaklarınıza değdirmemenizde yarar bulunmaktadır. Eğer tırnaklarınıza kötü bir kesim yaptıysanız, törpüleyerek düzeltmeniz mümkündür. Yuvarlak veya küt bir şekilde törpüleyeceğiniz tırnaklarınızın aynı uzunlukta olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

TIRNAK ETLERİNİN KESİLMESİ

Tırnak etlerinde yumuşama sağlanması ve bu etlerin alınabilmesi için sabunlu ve sıcak bir suda ellerinizi 10 dakika kadar bekletmeniz yeterli olacaktır. Yumuşayan tırnak etlerini katikülle yerlerinden kaldırarak tırnak eti makası yardımıyla dikkatlice kesebilirsiniz. Bu uygulama esnasında dikkatli olmak ve etleri kanatmadan kesim işlemi yapmak önemlidir.

OJE SÜRMEK

Tırnaklarınızda kullanacağınız ojelerin kaliteli ve tırnakları yıpratmayacak cinste ojeler olduklarına dikkat etmek önemlidir. Ojelerinizi daha kalıcı hale getirebilmek için alt kata süreceğiniz cila etkili bir yöntemdir. Ojeleri belirli aralıklarla silerek tırnakların hava almasını sağlamak da tırnak sağlığı açısından önemlidir.

Bu yazı 500 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: