Çocuklarda Sosyal Medya Kullanımı

cocuklarda-sosyal-me-5eb8aefcc63ec2151a4f
Paylaş
 

Günümüz modern çağında internet hepimizin vazgeçilmez yaşantısı haline geldi. Peki çocuklarınızın nasıl etkilendiğini hiç merak ettiniz mi?

Günümüz modern çağında internet hepimizin vazgeçilmez yaşantısı haline geldi. Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte dünyanın dört bir yanındaki her şey hakkında kolayca bilgi edinebilir duruma geldik. Çağımıza ayak uydurmaya çalışırken TV, bilgisayar oyunları, internet, sosyal medya hayatımızın bir parçası haline geldi.
Peki bütün bunlardan çocuklarınızın nasıl etkilendiğini hiç merak ettiniz mi?
Telekomünikasyon İletişim Bakanlığı’nın elde ettiği verilere göre çocukların yaklaşık % 66’sı en az bir kere sosyal ağ sitelerini kullanma gereksinimi duymaktadır. Okulların tatile girmesiyle birlikte çocuklarınız vakitlerinin çoğunu TV, bilgisayar başında geçirmeye başlayara evden çıkmaz hale geldiler. Bununla birlikte arkadaşlarıyla oynamıyor ve spor aktiviteleri yapmıyorlar.

cocuk-ve-sosyal-medya

Çocuklarınız özellikle Twitter, İnstagram, Facebook gibi sosyal medya paylaşım sitelerinde ve mobil ağ uygulamalarında hesap oluşturma yaşı 13 olarak sınırlandırılmışsa da bunu takip eden mekanizme sade siz ebeveynleridir. Çocuklarınızı böyle bir kontrol altına sokmanız onların meraklarının daha artıp dijital dünyanın karanlığına kapılıp yok olmalarına neden olabilimektedir. Siz ebeveynlerin çocuklarınıza bu sitelerinin kullanım şartlarını anlamaları ve bunları çocuklarınıza anlatmanız son derece önem arz etmektedir. Sosyal medyanın çocuklarınızın üzerinde olumlu etkilerinin yanında olumsuz etkileri de olabilmektedir.

sosyal-medyada-cocuklar

Sosyal Medyanın Çocuklar Üzerinde Olumlu Etkileri
Sosyal medya sisteminin bir parçası olmak çocuklarınızın çocuklarınızın sosyal yeteneklerini geliştirerek kendi kimliklerini tanıyarak karakterlerini geliştirmelerine yardımcı olur.
Arkadaşlarıyla sosyal medya ağı üzerinden iletişime geçmek çocuklarınızın aidiyet duygularının gelişmesini sağlar.
Kendileriyle aynı düşüncede olan yaşıtlarıyla sosyal medya ağı üzerinden paylaşımlarda bulunarak fikir alışverişinde bulunabilirler. Sağlıkları ile ilgili bilgiye kolaya ulaşabilirler.

sosyal-medya-cocuklari

Sosyal Medyanın Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri
Niyeti iyi olmayan kişilerin saldırılarına karşı korunmasız olabilirler.
Gereğinden fazla bilgi paylaşımında bulunabilirler ve kişisel bilgileri deşifre olabilir.
Fiziksel aktivitelere fazla zaman ayıramaz hale gelip obez ve teknoloji bağımlısı birine dönüşebilir
Çocuklarınızın bu kötü durumlardan korumak için onların paylaşımlarına dikkat etmelisiniz.

Bu yazı 672 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: