Kadın Fest | En Renkli Kadın Sitesi
Çocuklarda Beslenme Sorunları Ve Çözümleri
21 Mayıs 2016
admin

Çocuklarda Beslenme Sorunları Ve Çözümleri

Her çocuk anne ve babaları için çok önemlidir. Ebeveynler çocuklarının başına bir şey gelmemesi için büyük çaba gösterirler. Doğdukları andan itibaren siz aileler çocuklarınızın yanında olup onları korumaya çalışırsınız.

Her çocuk anne ve babaları için çok önemlidir. Ebeveynler çocuklarının başına bir şey gelmemesi için büyük çaba gösterirler. Doğdukları andan itibaren siz aileler çocuklarınızın yanında olup onları korumaya çalışırsınız. Bunun yanında çocuklarınızın düzenli beslenmesine doğduğu andan itibaren önem göstermek siz anne ve babaların sorumluluğunda olmaktadır. Çocuklarınıza düzenli beslenme alışkanlığını sizi örnek alacak şekilde kazandırmalısınız. Çünkü çocuklarınızın her zaman anne ve babasını örnek alarak gelişimini tamamlar. Bunun için de çocuklarınıza iyi örnek olmanız gerekmekte.
cocuklarda-beslenme (1)
Çocuklarınızın düzenli beslenmesi fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından önemlidir. Özellikle 1–5 yaş grubu arasındaki çocuklarda dengeli beslenme önemlidir. Çocuklarınızın öğünlerine dikkat etmelisiniz. Çünkü çocuklarda görülen beslenme sorunlarının başında kansızlık, iştahsızlık, gelişim ve büyümesinde gerileme, obezite gelmektedir. Ayrıca okul öncesi dönemde düzenli beslenme alışkanlığı kazanmamış olan çocuklarınızda zeka geriliği ile diş ve kemik bozukluluğunun görülme oranı epey yüksektir.

1-2 yaş grubu arası çocuklar şu besinleri tüketmelidir:

Süt ürünleri, yumurta, et ve kuru baklagiller, taze meyve ve sebze, meyve suyu. Çocuğunuzun yaşı ilerledikçe bu besinlerin gramlarında ve ölçülerinde değişiklik olmaktadır.
cocuklarda-beslenme (2)
2000’li yıllardan itibaren çocuklarda düzensiz beslenme alışkanlıkları sıklıkla artmaya başladı. Çocuklarınızda az yemek yeme, fast food türü yiyecekleri çok tüketme ve abur cubura fazlasıyla düşkün olma gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Az Yemek Yeme Alışkanlığı

Çocuklarınızın düzensiz beslenerek az yemesi aslında siz ebeveynlerin suçudur. Çocuklarınızı beslenme konusunda doğru bir şekilde yönlendirmeye özen göstermelisiniz. Özellikle çocuğunuza zorla yemek yedirmemeye çalışmalısınız.

Abur Cubur ile Beslenme

Bu konuda siz anneler çok dikkatli olmalısınız. Çocuğunuzu abur cubur yeme alışkanlığından çabuk vazgeçmesi mümkün değildir. Çocuğunuz yemeğini düzenli olarak yedikten sonra ona bir sürpriz niteliğinde az miktarda verirseniz daha doğru olur.
cocuklarda-beslenme (5)
Yemek Yemiyorlarsa

Çocuklarınızın canı çoğu zaman yemek yemek istemez. Anne ve baba olarak çocuğunuzun düzenli beslenmesini istiyorsanız yemek yeme alışkanlığını çocuğunuza bir oyunmuş gibi sunabilirsiniz. Böylelikle çocuklarınız yemek yemeyi daha çok sevecektir.

Bir adet yorum var.

  1. […] şikayetçi olduğu bir diğer konu ise iştahsızlık. İştahsızlık kadınlarda bir süreden zayıflama ve vücutlarının eski direnç ve […]

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2015 EsenMobile Wordpress Mobil Tema by Kemal CIZOĞLU

%d blogcu bunu beğendi: