Çocuğunuzun IQ’sunu Nasıl Ölçtürürsünüz?

cocugunuzun-iqsunu-n-eb03b528a09eb5965229
Paylaş
 

Çocuğumun IQ’sunu nasıl ölçtürürüm diyenlerdenseniz, yazımızı takip etmeye devam edin.

Anne ve babaların genel endişelerinden biri de çocuklarının IQ seviyeleri. Öğrenme güçlüğü çeken, dikkat dağınıklığı bulunan, odaklanmakta zorlanan ya da adaptasyon sorunu yaşayan çocukların aileleri, genellikle çocuklarının IQ seviyelerinde bir sorun olup olmadığı sorusu ile kendilerini başbaşa bulurlar. Bu soruların önüne geçebilmeniz ve de çocuğunuzda görülen bu tür davranışların nedeninin IQ seviyeleri ile alakalı olup olmadığı öğrenmeniz hiç de zor değil. Özel IQ testleri sonucunda hem kendinizin hem de çocuğunuzun IQ seviyesini ölçebilirsiniz. Çocuğumun IQ’sunu nasıl ölçtürürüm diyenlerdenseniz, yazımızı takip etmeye devam edin. IQ nasıl ölçülür ile ilgili tüm sorularınızı bu yazıda yanıtlıyoruz.

cocuklarda-iq-gelisimi

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi aileler çocuklarının bazı uyum sorunları ve benzeri konularda tedirginlik yaşayabiliyor. Fakat baı anne babalar ise çocuklarının beceri ve yeteneklerinin yaşıtlarına oranla daha gelişmiş olduğunu gözlemleyebiliyor. Çocuğun anlama ve kavrama kabileyetinin yüksek olması, ailelerde çocuklarının zeka seviyesinin yaşıtlarına oranla daha yüksek olabileceği düşüncesini yaratıyor. Bundan dolayı da birçok anne baba gururlanarak çocuklarına zeka testi uygulamaları yapmak istiyor. IQ testleri ile ilgili en büyük yanlış da bu aşamada ortaya çıkıyor. İnternet üzerinden yapılan birçok sözde zeka testi, aileleri yanıltabiliyor ve çocuklarından çok daha fazla şey beklemelerine neden oluyor. Çocuğumun IQ’sunu nasıl ölçtürürüm diyorsanız, bu konuda uzman kişilere başvurmanız gerekir.

cocuklarda-iq-olcumu

IQ testleri, psikiyatristler, uzman psikologlar ve rehberlik araştırma merkezleri gibi yetkili kişi ve kurumlar tarafından yapılabilir. Bunlar dışında yapılan IQ testlerine ve de test sonuçlarına itibar edilmemelidir. Çocuğumun IQ’sunu nasıl ölçtürürüm ve dünyada da kullanılan IQ testleri nelerdir diye soracak olursanız, birçak testten bahsetmemizde yarar var. Dünyada kullanılan zeka testleri arasında en yaygın olanlar, Standford Binet ve Wisc-R adlı IQ testleridir. Bu testler özel merkezlerde yapılır ve sonuçlar özel olarak ailelere bildirilir. Bunlar dışındaki zeka testlerini uygulamamak ve çok fazla da itibar etmemek gerekir. Eğer siz de çocuğunun IQ’sunu ölçtürmek isteyen anne babalardan biri iseniz, kendi başınıza yaptığınız testlerden ziyade, yetkili kişiler tarafından yapılan testleri tercih etmelisiniz.

Bu yazı 601 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: