Bilgisayar Kullanımının Oluşturduğu Hastalıkları Engellemenin Yolları

Bilgisayar Kullanımının Oluşturduğu Hastalıkları Engellemenin Yolları
Paylaş
 

Bilgisayarlar hemen herkesin hayatında neredeyse ilk sırayı almak üzere. Birçok kişi bilgisayar başında saatlerini geçirmekte, bazen oyun oynamakta, bazen çalışmakta, bazen arkadaşlarıyla konuşmakta, bazen de ödevlerini yapmaktadır. Oldukça eğlenceli ve kişiyi yeni dünyalara sokan bu cihazın aşırı kullanımı ne yazık ki bazı hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Göz yorgunluğu, Munchausen sendromu, boyun fıtığı, tendinit, derin ven trombozu, sağlık anksiyetesi, kireçlenme, miyofasiyel ağrı sendromu, baş ağrısı, karpal tünel sendromu gibi bir kısmını bildiğimiz, bir kısmını ise hiç duymadığımız birçok hastalığa yoğun bilgisayar kullananlar yakalanabilmektedir.

bilgisayar karşısında en doğru oturma pozisyonu bilgisayar başında nasıl oturulur

Bilgisayar Kullanımı Vücut Pozisyonları

Bilgisayar kullanırken yakalanabileceğimiz hastalıklar incelendiğinde bunların çok ciddi ve hayatımızı etkileyebilecek hastalıklar olduğu görülmektedir. Bu hastalıklara yakalanma riskini azaltmak için yapılması gerekenlere bakıldığında öncelikle bilgisayarın önünde eğilmeden oturmak gerektiği söylenebilir. Bilgisayar kullanırken omuzların gevşek olması da önem taşıyor. Bilgisayar kullanımı sırasında çoğunlukla beden eğri duruyor ve farkında olmadan omuzlar sıkılıyor. Bu durumda çeşitli bel ve boyun rahatsızlıklarına davetiye çıkarıyor. Bunun yanında sabit bir pozisyonda uzun süre oturmak risk taşıdığından pozisyonu zaman zaman değiştirmek veya bilgisayar başından kalkmak da önem kazanıyor. Masanın altında uygu bir açıda olan bacaklar rahatça hareket edebilmeli ve ayaklar yere tam olarak basmalıdır.

Bilgisayar Kullanımının Oluşturduğu Hastalıkları Engellemenin Yolları bilgisayar masası oturma pozisyonu

Bilgisayar Kullanımı Vücut Pozisyonları

Bilgisayar kullanımı esnasında bilgisayarımız bizden bir kol boyu uzaklıktan ve tam karşımızda bulunmalıdır. Temiz ve hafifçe eğimli bir ekran göz sağlığı açısından önemlidir. Klavyenin kullanan kişiye göre konumlandırılmış olması ve kullanım esnasında bileklerin mümkün olduğunca düz olması önemlidir. Ayrıca kullandığınız klavye dirseğinizden hafifçe aşağıda yer aldığında omuz, ön kol ve sırt kaslarınızın gevşemesine yardımcı bir pozisyon yakalamış olursunuz. Mause’un tam ele göre olması ve mause’u hareket ettirme aşamasında tüm kolumuzun birlikte hareket etmesi önemlidir. Uzun süreli mause kullanımı bilekte ciddi sorunlar yaratabilir. Bu nedenle bileği destekleyen bir mause pad kullanmak sizin için yararlı olacaktır. Çalışma esnasında yaklaşık olarak yarım saat gibi sürelerde mola vermek ve bu esnada bazı gevşeme hareketleri uygulamak vücut açısından çok faydalıdır. Özellikle bilekler için döndürme hareketi gibi egzersizler yapmanız iyi gelecektir.

Bu yazı 434 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: