Beyin Gelişimi İçin Doğru Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Plant-based and animal sources of Omega-3 acids
Paylaş
 

Beyninizin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için doğal yollardan beslenmeniz en sizin çok yararlı olacaktır. Beyin gelişimi çocuklarda genetik yapı ve çocuğun sinir hücrelerine aldığı uyarılar ve yaşadığı deneyimlerle oluşmakta. Beynin gelişiminin büyük bölümü 5 yaşına gelinceye kadar tamamlanır. Beyin ve sinir hücreleri arasında bağlantılar vardır. Yeni doğan bir bebeğin beyninde ortalama olarak 100 milyar sinir hücresi bulunmaktadır. Bu 100 milyar sinir hücresinin arasındaki bağlar zaman geçtikçe gelişmektedir.

Beyin Gelişimi İçin Doğru Beslenme Nasıl Olmalıdır sağlıklı beslenme

BESLENME VE DÜŞÜNCELER BİRBİRİNE BAĞLI

Çocukların gelişme sürecini etkileyen en önemli durumlardan biri de beslenme yetersizliğidir. Beslenme yetersizliği hayata ilk adım atıldığı günden beri görülmeye başlar. Bu yetersizlik fiziksel ve ruhsal gelişimi de etkiler. Çocuğun beyin gelişimini etkilemekte olan beslenme yetersizliği beynin hacim olarak küçülmesine neden olur. Eğer ki bu beslenme zamanında düzeltilmez ise beyinde kalıcı hasarlara neden olabilir. Çocuk gelişimiyle beraber yaşlanma ve yaşlılığın getirebileceği hastalıklar da önemli bir sorun haline gelebilir.

“Beyin sağlığının jokerleri: Kızılcık, yaban mersini, yeşillik ve balık”

Nöroloji ve beslenme uzmanları, kalp için sağlıklı olan bir şeyin beyin içinde iyi olacağını söylerler. Beyin için en faydalı gıdalar aşağıdaki gibidir.

  • Listemizin en başında kızılcık geliyor. Kızılcık beyin için en sağlıklı gıda olarak bilinmektedir. Denekler üzerine yapılan deneylerde, sinir hücreleri koruyucu etkisini göstermiştir. Yaş ilerledikçe artan hafıza kayıplarına karşı etkili bulunmuştur. Serbest olarak zamanla ortaya çıkan radikallerin vereceği hasardan korurlar ve bununla beraber zihinsel ve motor fonksiyonlarını da korurlar.
  • Yaban mersini listedeki ikinci sırasını korur vaziyette. Yaban mersini antioksidanlarla doludur. Antioksidanlar serbest radikallere karşı savaşırlar. Yapılan araştırmalara göre hafıza ve motor becerilerini düzeltir ve denge ve koordinasyondaki kötüleşmeyi durdurabilir.
  • Yapraklı yeşiller, kıvırcık lahana ve pazı gibi sebzeler homosisteini parçalar. Bunların yüksek seviyede olması Alzheimer hastalığının zihinsel yavaşlamasıdır.
  • Dördüncü sırada ise balıklar bulunmaktadır. Özellikle alabalık, ringa ve sardunya türü balıklar Omega3 yağ asitlerinin en zenginlerindendir.
  • Merkezi sinir sistemindeki yaş ile ilgili problemleri ıspanak yardımı ile azaltabiliriz.
  • Önemli bir hususta beslenme yetersizliği, sinir sistemindeki hücrelere baskı uygulayabilir.
Bu yazı 370 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: