Bebeklerde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

bebeklerde-sac-bakimi-nasil-yapilir
Paylaş
 

Bebekleriniz sizin için çok değerlidir ve onlar için her şeyin en güzelini istersiniz. Sizin gibi çevrenizde buna dikkat etmeli ve özenli davranmak için çalışmalıdır. Bebeklerin ciltleri çok hassastır ve saç derileri de bu hassas yapıya sahiptir. Bebeklerin saç bakımlarında en önemli noktalardan biri kullanacağınız ürünlerdir. Eğer sizde kozmetik firmalarının bebek şampuanı olarak ürettikleri ürünlere güvenmeyenlerdenseniz bunun için endişelenmenize gerek yok. Çünkü bebek saçlarını ilk birkaç ay şampuan kullanmadan da temizleyebilirsiniz. Ciltleri hassa ve yepyeni bir dokuya sahip oldukları için bizim gibi yağlanma ve kirlenme gibi tepkime göstermezler.

Baby boys (6-12months) smiling with soap bubbles on heads, portrait --- Image by © Ocean/Corbis

Bebeklerinizin saç bakımını yaparken her yıkadığınızda şampuan kullanmak zorunda değilsiniz haftada bir ya da iki haftada bir şampuanlamanız yeterlidir. Unun yanı sıra eğer şampuan kullanmak istemiyorsanız organik sabunlar kullanabilirsiniz fakat bu sabun ve ya şampuanlarda kimyasal maddelerine dikkat ettiğiniz kadar göz yanması etkisine de dikkat etmeniz gerekmektedir. Bebeklerin gözleri çok hassas ve hemen etkilenebilen yapıya sahip oldukları için hem canlarının acımasına hem de herhangi bir soruna yol açmasına neden olabilmektedir. Aynı zamanda bebekler suya ilk alışma dönemlerinde ortamın, ısının vb. her şeyin çok önemli olması gerekmektedir. Alışma dönemlerinde herhangi bir sorun yaşanması bebekleri psikolojik olarak banyo yapmaya karşı soğutmaktadır. Bebeğinizin saçlarını yıkadıktan sonra yumuşak bir havlu ile hafifçe silmelisiniz. Kafasına çok bastırmamaya ve onu korkutmamaya çalışmalısınız. Bebeklerinizin kullandığınız herhangi bir maddenin ne olursa olsun gözlerine kaçmasını istemiyorsanız bebekler için banyo şapkaları vardır ve bunlarından kullanabilirsiniz. Numaralı olan bu şapkalar bebeğinizin saçlarını yıkarken kafa çevresini şemsiye tarzı aparat ile sararak suyun gözlerine gelmesini engellemektedir. Bitkisel sabunların ise en iyi yanı hemen durulanabilir olmasın ve kimyasal kullanılmamış olmasıdır.

cocuklarda-sac-bakimi

Bebeklerin saç bakımı hakkında bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise taraktır. Çoğu anne bebeklerde tarak kullanmanın mantıksız olduğunu düşünür fakat bebek tarakları yetişkin tarakları gibi değildir. Yumuşak kıllardan yapılan sık bir fırça halindedir ve bebeğiniz kafasındaki tüm maddelerden saçların arınması aynı zamanda konak oluşumunu engellemeyi amaçlayan son derece pratik bir kullanımı vardır.

Bu yazı 604 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: