Bayanlara En Fazla Yakışan Meslekler

bayan inşaat mühendisi bayanlara en çok yakışan meslekler kadın fest
Paylaş
 

Bayanlara En Fazla Yakışan Meslekler

Yapılan araştırmalar iş dünyasında kadınların da erkekler kadar başarılı ve kariyer sahibi olabildiğini doğrulamaktadır. Çok çalışarak ve bileklerinin hakkıyla elde ettikleri bu mesleki başarıları, aldıkları yüksek ücretler ve yüksek mevkilerle geri dönüş sağlamaktadır. Detaylı yapılan araştırmalar meslekler içerisinde yer alan 5 mesleğin kadınlara diğer mesleklerden daha fazla yakıştığını söylemektedir. Bu meslekleri sıralamak gerekirse;

Avukatlık

Kadınlara en çok yakışan meslekler sıralaması yapıldığında ilk sırayı avukatlığın aldığı görülmektedir. Avukatlık mesleği uzun bir eğitim sürecine sahip, hırs ve azmin yüksek olduğu, rekabetçi bir ortamda çalışmanın gerektirdiği bir meslektir. Eğer bu özellikleri taşıyan bir kadınsanız rahatlıkla bu mesleği seçebilirsiniz.

Psikolog

Kadınlara yakışan meslekler incelendiğinde diğer bir meslek de psikologluktur. İyi dinleme kapasitesine sahip olan kadının yapısına oldukça uygun olan bu meslek, iş potansiyeli gittikçe yükselen mesleklerden birisidir. Yapılan araştırmalarda da psikoloğa danışanların büyük çoğunluğunun karşısında bir kadını görmeyi tercih ettiğini belirtiyor.

Kadınlara en yakışan meslekler bayan bilgisayar programcısı

Bilgisayar Programcılığı

Kadınlara en yakışan meslekler arasında bilgisayar programcılığı da yer almaktadır. Teknolojinin ilerlediği günümüzün en gözde meslekleri arasında yer alan bu meslek analitik bir zeka isteyen, sabırlı kadınların tercih ettiği meslekler arasında yer almaktadır. Şimdilik kadın çalışan sayısı bu meslekte az olsa da ilerleyen süreçlerde kadın çalışan sayısının bu meslekte artacağı yönünde görüşler hakimdir.

Cerrahlık

Kadınlara en çok yakışan meslekler arasında yer alan cerrahlık, oldukça zor ve titiz çalışma gerektiren, sabır faktörünün ön planda olduğu bir meslektir. Yüksek tempoda çalışan cerrahlar aynı zamanda uykusuzda kalarak sert çalışma koşullarına direnmek zorundadırlar. Bu gibi durumlarla erkeklere göre daha fazla dayanma kapasitesi olan kadınlar için cerrahlık oldukça uygun bir meslektir.

bayan insan kaynakları müdürü bayanlara en çok yakışan meslekler

İnsan Kaynakları Müdürlüğü

İnsan kaynakları müdürlüğü bir firmaya alınacak elemanların seçimi, görüşmelerin düzenlenmesi ve doğru elemanın bulunması işlemlerini yapmaktadır. Bu meslekte kadınlara en çok yakışan meslekler arasında gösterilmektedir. Ancak dünya üzerinde bu mesleği yapmakta olan kadınların oranı ancak % 25 kadardır. Gittikçe artan oranda kadın insan kaynakları müdürlüğü yapmaya başlamaktadır. İnsan psikolojisini tespit etmeyi gerektiren bu meslek, disiplinli bir çalışma anlayışıyla kadınlara çok yakışan meslekler arasında yer almaktadır.

 

 

 

Bu yazı 726 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: