Bacakları İnceltmeye Yardımcı 5 Egzersiz

bacak ezgzersizi
Paylaş
 

Bacakları İnceltmeye Yardımcı 5 Egzersiz

Egzersiz hareketleri içerisinde belli kas gruplarını çalıştıran hareketler bulunmaktadır. Bu hareketleri yaparak kalın olan bölgelerinizde daha hızlı bir incelme sağlayabilirsiniz.

Lunge

Bu hareket vücudun alt bölümünü tamamıyla çalıştıran oldukça etkili bir egzersizdir. Dört adımdan oluşan bu harekette öncelikle sağ veya sol bacaklarınızdan birisini öne atın ve diziniz doksan dereceye gelecek şekilde kıvırın. Aynı anda arka ayağınızla parmak ucuna kalkıp, alt baldırınızı yere paralel hale getirin. Sonra tekrar başlangıç pozisyonuna geri dönün. Hareketi bu kez de diğer ayağınızla yaparak başlangıç pozisyonuna geri dönün. Bu hareketi her bacak için 15X2 set halinde yapabilirsiniz. Bu harekette dikkat etmeniz gereken konu öne attığınız dizinizin ayak parmak ucunu geçmemesidir.

Squat

Bu harekette omuz genişliğinde açtığınız ayaklarınızla bir nevi oturur pozisyona geleceğiz. Vücudun sıkı ve dik olmasına dikkat ederek sırtımıza aldığımız bir sopayı ellerimizle tutuyoruz. Sırtın dikliğini koruyarak yavaş bir şekilde aşağıya doğru çöküyoruz. Tıpkı sandalyeye oturuyormuş gibi bir pozisyon yakalamanız önemlidir. Eğer hareketi rahat yapıyorsanız biraz daha aşağıya doğru kalçanızı indirebilirsiniz. Ne kadar aşağıya inerseniz o kadar kalça bölgesi kaslarını çalıştırmış olursunuz. Belinde sorun veya hassasiyet olanlar bu egzersizi yaparken dikkatli olmalıdırlar. 15X2 set halinde yapacağınız harekette dizlerinizin ayak parmak uçlarınızı geçmemesine özen göstermeniz önemlidir.

bacak inceltme egzersizi

Bodybar Kaldırma

Bu egzersizde arka bacakları ve bel bölgesini çalıştırırsınız. Sırtınız düz olacak şekilde kollarınızı vücudunuzun önüne getiriniz. Avuç içleriniz aşağı bakacak şekilde tuttuğunuz bodybarla birlikte ayak parmak uçlarınıza kadar omuzlarınızı düşürmeden arka kas gruplarınızı gererek eğiliniz. Gerilme kasılmayı hissettiğiniz noktada bekledikten sonra belinizden destek alarak tekrar eski pozisyonunuza dönünüz. 15X2 set halinde bu egzersizi uygulayabilirsiniz.

Yanlara Squat

Ayaklarınızı yanlara açarak oturma pozisyonu alacağınız bu hareket için önce tek ayakla 20 tekrar sonra diğer ayakla 20 tekrar şeklinde uygulamayı gerçekleştiriniz. Ayaklarınızı orta genişlikte açarak sandalyeye oturur gibi yanlara oturma şeklinde yapılan yanlara squat egzersizinde iki dizinde ayak parmak uçlarını geçmemesi önem taşımaktadır.

Gymstick Squat

Ayaklara Gymstick iplerin takılmasıyla yapılan bu hareket normal Squatın zorlaştırılmış halidir. Squatta püf nokta dizleri kırmak değil bir sandalyeye oturur gibi kalçayı yere doğru yaklaştırmaktır. Eğer Gymstick ipleriniz yoksa bu hareketi pilates lastiği veya sadece esnek olan ince külotlu çoraplarla da yapabilirsiniz. 15X2 set olarak yapılması ideal bir egzersizdir.

 

 

Bu yazı 516 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: