Ayak Sağlığı İçin En Uygun Ayakkabılar Hangileri

ayak-sagligi-icin-en-7bea18b7024c327ca361
Paylaş
 

Uzun süre ayakta durulması gereken işlerde çalışıyorsanız ve ayak sağlığınızın bozulması gibi şikyetleriniz varsa, bu yazı tam da size göre. Ayakkabıların ayaklarda oluşturduğu baskı nedeniyle otaya çıkan nasır ve benzeri sorunlar, yanlış ayakkabı kullanımından kaynaklanan sorunlardan biri. Bu tür sorunların önüe geçebilmeniz için ayak tipinizi ve ayak şeklinize uygun olacak olan ayakkabıları iyi bilmelisiniz. Peki ayak sağlığı için en uygun ayakkabılar hangileri. Öncelikle ayak tiplerinden bahsetmemizde yarar var. Bu sayede siz de ayaklarınıza uygun olan ayakkabılar hangileri ve ayak sağlığınızı nasıl koruyabilirsiniz daha iyi anlamış olursunuz.

ayak-sagligi-icin-en-7bea18b7024c327ca361

Beş tip ayak modeli bulunuyor. Bunlar; roma tipi, asya tipi, latin tipi, orta avrupa tipi, kuzey avrupa tipi ayak. Roma tipi ayakta başparmak ve yanındaki iki parmak eşit, diğerleri kısadır. Orta avrupa tipi ayakta başparmak uzun diğer dördü ise eşittir. Bu iki ayak tipinden birine sahipseniz, ucu yuvarlak ve geniş ayakkabıları tercih etmelisiniz. Latin ayak tipinde başparmak uzun, diğerleri kısadır. Asya tipi ayakta, başparmağın yanındaki parmak uzun diğerleri ise kısadır. Kuzey avrupa tipi ayak ise başparmağın yanındaki uzun, üçüncü parmak başparmakla aynı, diğer iki parmak ise birbiri ile eşit boydadır. Bu üç ayak tipine sahip insanların ayakkabı tercihinde çok daha fazla dikkat etmesi gerekir. Onların ayak sağlığı için en uygun ayakkabılar daha sınırlıdır.

Erkek-ayakkabi-secimi

Latin, asya, kuzey avrupa tipi ayaları olanlar genelde sivri burun, yumuşak derili ayakkabı seçmeli. Bunun yanı sıra burnu açık, topuklu ve nubuk ayakkabılardan kaçınmalı. Genellikle fileli spor ayakkabılar ve ince bez ayakkabılar tam bu ayak tipindeki insanlar için yapılmıştır. Genel anlamda ayak sağlığı için en uygun ayakkabılar neler diyorsanız, tabanı yumuşak ve ortopedik ayakkabıları tercih etmenizde yarar var. Özellikle yaz aylarında ortopedik terlik ve sandaletler en uygun seçimler olacaktır. İnce ve uzun ayaklarınız varsa fazla geniş olmayan ayakkabıları, taraklı ayaklara sahipseniz de yapı olarak geniş, burun kısmı ise oval olan ayakkabı modellerini tercih etmelisiniz.

Bu yazı 749 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. […] rağmen terleme veya ayak ağrıları oluşturmamaktadır. Aynı zaman’da sağlıklı dokusu ile ayak sağlığını koruyan spor ayakkabı modelleri de üreten bu tür firmalar dünya’nın en iyi ve en rahat […]

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: