Annelikten İstifa Edemezsiniz!

annelikten-istifa-ed-796998c477ac147a67f1
Paylaş
 

Anne olmak, yaşanmadan bilinemeyecek çok özel bir duygu. Doğduğu andan itibaren ağlayan bir bebeğe sabır, sevgi, ilgi, alaka göstermek ve tüm yorgunlukların onu uyurken görünce geçivermesi inanılmaz bir şey. Yine de bu duyguyu yaşamak istemeyenler de olabilir.

Anne olmak, yaşanmadan bilinemeyecek çok özel bir duygu. Doğduğu andan itibaren ağlayan bir bebeğe sabır, sevgi, ilgi, alaka göstermek ve tüm yorgunlukların onu uyurken görünce geçivermesi inanılmaz bir şey. Yine de bu duyguyu yaşamak istemeyenler de olabilir. Çünkü her kadında annelik duygusu olmayabilir ve annelik duygusu sonradan kazanılan bir şey değil. İki kez değil on iki kez düşünmek gerekir anne olmadan önce, çünkü doğduğu andan itibaren ölene dek annesiniz demektir. Anne olmadan önce ilk bilmeniz gereken, annelikten istifa edemeyeceğiniz.
annelik (3)
Anne olmadan önce bilinmesi gereken en önemli şey, bu dünyaya gerçekten de bir bebek getirmek isteyip istemediğinizdir. Çünkü bu çok ciddi bir sorumluluk. Dünyaya gelen bebeğin her zaman size ihtiyacı olacak, kocaman bir bebek olduğunda bile!

Caucasian mother and daughter hugging on sofa

Uykusuz gecelere, üzerinize işeyen, kusan bir bebeğe, sürekli ağlamalara alışmanız gerekecek; çünkü bebek derdini ancak ağlayarak anlatabilir. Bir bebeğiniz varsa insanlar ne der, düşüncesini unutmanız gerekir. Bir bebek ağladığında herkesin hemfikir olacağı konu bebeğin derdini çözmek, ağlaması yerine gülücük dağıtmasını izlemektir.

Anne olmak, 9 ay hamilelikten sonra bebeği dünyaya getirmek değildir sadece. Anne bebeğine çok şey verir. Bebek büyürken annesiyle birlikte çok şey öğrenir. Karşılıklı bir eğitim programıdır yani anne olmak. Hiç bitmeyen bir eğitim programı.

Mother's love. Cute baby 6 month with mother.

Ayrıca anne olmadan önce bilinmesi gereken pek çok konu var: hamilelik, doğum, doğum sonrası gibi konularda bilgilenmeli, bu işin psikolojisini, fizyonomisini, maliyetini öğrenmeli ve buna göre hazırlanmalısınız. Kendinizi ne kadar iyi hazırlarsanız o kadar az sorun yaşarsınız. Bebeğinizi kucağınıza almadan önceyse bebekler ve bebek yetiştirmekle ilgili pek çok şey öğrenmeniz bebeğinizi büyütürken size kolaylık sağlayacak, pek çok sorunun üstesinden kendi başınıza gelmenize neden olacaktır.
annelik (5)
Anne olmak bilinçli bir tercihse mutluluk, zorunluluktan ileri geliyorsa mutsuzluk getirir. Güzel olan, annenin istediği kadar çocuğu istediği zaman dünyaya getirebilmesidir. Çünkü çocuğu doğuran ve büyüten annedir. Bir kadın bedenen ve ruhen kendini ne zaman hazır hissediyorsa o zaman çocuk sahibi olmalıdır.

Bu yazı 451 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: