Anne Ve Çocuğun Oynayabileceği Oyunlar

anne-ve-cocugun-oyna-e4d65e8376882ef586be
Paylaş
 

Anne olarak anne ve çocuğun oynayabileceği oyunlar üretmemiz ve çocuğumuzla o oyunları oynamamız gerekir.

Çocukların sevgi ortamında büyümeleri için aile sıcaklığına ebeveyn ilgisine ihtiyaçları vardır. Anne olarak anne ve çocuğun oynayabileceği oyunlar üretmemiz ve çocuğumuzla o oyunları oynamamız gerekir. Çocukların bebeklikten itibaren öğrenme konusunda algıları açıktır. Küçükken oynanan oyunların kişisel gelişimde çocuklara oldukça katkısı vardır. Bu sebeple seçtiğimiz oyunlara dikkat etmeliyiz. Çocuğuna özen gösteren anneler, bu oyunlar sayesinde öğrenme algılarını sağlamlaştırırarak güvenli ortamda çocukların gelişimine katkıda bulunurlar.

anne-bebek-saklambac-oyunu

Anne baba olarak çocuğumuza zaman ayırıp onunla oynarsak Ondaki değişimleri ve gelişimleri gözlemleyebilir, oyun sayesinde çocuktaki sınır ve kuralların oluşmasını sağlayabilir, çocuğununun hayatındaki en önemli işle yani oyunla aradaki bağı kuvvetlendirebilirsiniz. Çocuk tarafından bakıldığında ise çocuk Anne babası tarafından önemsendiğini hisseder ve özgüven oluşumu desteklenir. Oyunla kendini daha iyi ifade eder. Yaratıcı oyunlar oynayan çocuklar problem çözmede ve sosyalleşmede aktif olurlar.

anne-ve-cocuk-oyunlari

Anne ve çocuğun oynayabileceği oyunlar çok etkili bir yöntemdir. Beraber paylaşımda bulunmak ve mutluluğu en iyi şekilde paylaşmak aile içi güzel bir eğitimdir. Anne çocuğu ile birlikte evde eşyalardan çadır kurabilir, kız çocuk ise evcilik oynayabilir erkek çocuk ise çadırda dağcılık, arabacılık gibi oyunlar oynayabilirsiniz. Bunlar yardımıyla çocuklarınızla güzel zaman geçirebilirsiniz. Çocuğumuz okul çağında eve geldiğinde bilgisayar, tablet ve cep telefonlarıyla oyun oynayıp sanal ortamla arkadaşlık yapmasındansa anne ve babayla arkadaşlık yapması daha sağlıklı olacaktır. Evde geliştici veya bilgilendirici oyunlar bulabilirsiniz. Mesela isim şehir oyunu basit bir oyun bile olsa çocukların kişisel gelişimine katkısı olan yararlı bir oyundur.

curious baby boy studying nursery room

curious baby boy studying nursery room

Sayıları tanıma aşamasında olan çocuğumuz için tombala oynayabiliriz. Bu oyun örnekleri oldukça çoktur bunlardan bazıları aşçılık oyunu, hikaye anlatma, gazete oluşturma, bloklar oynama, puzzle yapma, lego yapma, sinema ,tiyatro, müze gezileri, kitap okuma saatleri, evde yapılabilen deney etkinlikleri, eşleştirmede zeka oyunları, park oyunları, kum oyunları, futbol oynama, basketbol oynama, bisiklet ve scoter gezileri ve anne ve çocuğun oynayabileceği oyunlar dan en güzeli en zevklisi anne çocuğun mutfağa girmesi hamur ve kurabiyeler yapmasıdır.

Bu yazı 796 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

%d blogcu bunu beğendi: