Kadın Fest | En Renkli Kadın Sitesi
Adet Döneminde Yaşanılan Psikolojik Problemler
21 Mayıs 2016
admin

Adet Döneminde Yaşanılan Psikolojik Problemler

Adet döneminde yaşanılan psikolojik problemlerin kaynağının sürekli değişen hormonlarımız olduğunu artık hepimiz biliyoruz.

Hepimizin adet dönemi fiziksel ve psikolojik pek çok problemle geçiyor. Fiziksel olarak bir çoğumuzun yaşadığı adet sancısı, göğüslerde hassasiyet, yüzde çıkan sivilceler, aşırı yemek yeme isteği, çikolata bağımlılığı gibi şeyler yetmezmiş gibi bir de tüm bunların psikolojimize yansıması bu dönemlerin daha da sıkıntılı geçmesine neden oluyor. Adet döneminde yaşanılan psikolojik problemlerin kaynağının sürekli değişen hormonlarımız olduğunu artık hepimiz biliyoruz.

Woman with hot water bottle on stomach

Woman with hot water bottle on stomach

Hormon denilip geçilmesin, vücudumuzda çok çok az miktarda salgılanmasına rağmen büyük işler yapan organik kompleks bileşikler hormonlar. Çok az miktarda salgılanması bile büyük işler yapmasını sağlarken adet döneminde yaşanılan psikolojik problemlerden bol bol salgılanıyor olmasının nasıl işler yapabileceğini anlayabilirsiniz. Adet dönemlerimizde daha gergin, stresli, mutsuz, huzursuz ya da duygusal olabiliriz. Bu duygulardan bazılarını ya da tamamını aynı anda yaşıyor olmanız da muhtemeldir. Bu dönemlerde karşımızdaki insanlardan uç noktalarda anlayış ve hassasiyet beklediğimizi de kabul etmek gerekir. Bu psikolojik sıkıntılardan ancak adet dönemimiz geçtiğinde kurtuluruz. Ancak bu dönemleri daha hafif atlatmamız da mümkün. Öncelikle size tavsiyemiz kendiniz için bir adet takvimi oluşturun.

adet-doneminde-duygu-yogunlugu

Adetiniz düzenliyse hem takip etmeniz kolaylaşır, hem de bu dönem yaklaştığında yaşayacağınız sıkıntıları bildiğiniz için kendinizi gireceğiniz psikolojiye hazırlamış olursunuz. Adet dönemlerinizde duygularınız üzerinde daha fazla kontrol sağlamaya çalışmalısınız. Bir olaya tepki vermeden önce durup düşünün, vereceğiniz tepkiyi o anlık bir öfkeyle ya da tahammülsüzlükle mi veriyorsunuz yoksa normal şartlarda da aynı tepkileri verir aynı duyguları yaşar mısınız karar verin. Bunu yapmanız hem otokontrolünüzü sağlamanıza yardımcı olacak hem de karşınızdaki olayı objektif değerlendirmenize olanak sunacaktır. Yine bu dönemde önemli kararlar vermeniz gerekirse ertelemeyi tercih etmenizi öneririm. Yaşadığınız duygusal dalgalanmalar yanlış kararlar vermenize neden olabilir.

adet-donemi-gerginligi

Adet döneminde yaşanılan psikolojik problemleri çözmenin sizin elinizde olduğunu unutmayın. Sadece sakin ve kendinize karşı objektif olmaya çalışın. Yaşadığınız her şeyin hormonlarınızdaki artışın dışa yansıması olduğunu hatırlamanızda fayda olacaktır. Tüm bunlara rağmen hala psikolojik sıkıntılarınız devam ediyorsa, durun, derin bir nefes alın ve bir hafta sonra her şeyin geçeceğini hatırlayın.

Bir adet yorum var.

  1. […] devamında sizlere moral düzelten 3 etkili taktik hakkında bilgiler sunacağız. Moral Düzelten 3 Etkili […]

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2015 EsenMobile Wordpress Mobil Tema by Kemal CIZOĞLU

%d blogcu bunu beğendi: